Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 lutego. Imieniny: Antoni, Oswalda, Romana
05/10/2023 - 13:20

Nowy Sącz: w ratuszu odbyła się uroczysta inauguracja konkursu "Mój Region - Moja Duma, Moje Miasto - Moja Duma"

W nowosądeckim ratuszu odbyła się uroczysta inauguracja jedenastej edycji wojewódzkiego konkursu historycznego "Mój Region - Moja Duma, Moje Miasto - Moja Duma". W tym niezwykłym wydarzeniu bardzo licznie wzięli udział uczniowie sądeckich szkół wraz z nauczycielami, a także osoby, które objęły konkurs swoim patronatem.

Celem konkursu "Mój Region - Moja Duma, Moje Miasto - Moja Duma" jest między innymi pogłębienie wiedzy o historii Sądecczyzny, zainteresowanie historią, bogatą tradycją, duchowym i materialnym dziedzictwem regionu, a także uczczenie pamięci o osobach wybitnych i zasłużonych dla Sądecczyzny.

Konkurs jest podzielony na trzy etapy:

  •  etap szkolny  – napisanie pracy na jeden z tematów wskazanych w regulaminie
  • etap rejonowy – rozwiązanie testu konkursowego
  • etap wojewódzki (finałowy) – rozwiązanie pisemnego testu oraz odpowiedzi na pytania w części ustnej


Jedną z osób, które objęły swoim patronatem konkurs "Mój Region - Moja Duma, Moje Miasto - Moja Duma" jest Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak, która wzięła udział w uroczystej inauguracji. 

- Młody człowiek zanim pokocha całym sercem Ojczyznę, to najpierw musi pokochać losy, dzieje swojego najbliższego regionu, jak również swojej rodziny, swoich bliskich. Wspaniałym pomysłem jest to, że tutaj w Nowym Sączu odbywa się konkurs, który zdecydowanie poszerza wiedzę uczniów o swoim regionie i wydobywa na światło dzienne osoby, co do których młody człowiek powinien mieć szacunek i musi być z nich dumny - powiedziała nam Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak. 


Czy konkursy historyczne, ale także te z innych przedmiotów wciąż cieszą się zainteresowaniem uczniów z Sądecczyzny i Małopolski?

- Patrząc na Małopolskę widzę, że jest zupełnie inaczej niż w pozostałych województwach. U nas bardzo dużo młodych ludzi bierze udział w konkursach. To są dziesiątki tysięcy uczniów w całej Małopolsce. Przywołam chociażby sytuację z ubiegłego roku, kiedy to aż 20 tysięcy młodych ludzi wzięło udział w konkursach o tematyce biblijnej, religijnej i historycznej, co jest ewenementem na skalę Polski. To wielka zasługa nauczycieli i innych osób, które propagują dumnie naszą polskość. Mówią o tym i z tym przekazem trafiają do młodych - wyjaśnia Barbara Nowak. 

Uczniowie chętnie biorą udział w konkursach, które wiążą się z jakąś pasją. Jeśli dorosły potrafi z pasją przekazać dzieciom wiedzę, to oni też się tym zaczynają interesować i często stają się ekspertami w dziedzinie historii swojej małej ojczyzny - dodaje.  

([email protected] Fot. RG)

W sądeckim ratuszu odbyła się uroczysta inauguracja konkursu "Mój Region - Moja Duma, Moje Miasto - Moja Duma"
W nowosądeckim ratuszu odbyła się uroczysta inauguracja jedenastej edycji wojewódzkiej konkursu historycznego "Mój Region - Moja Duma, Moje Miasto - Moja Duma". W tym niezwykłym wydarzeniu bardzo licznie wzięli udział uczniowie sądeckich szkół wraz z nauczycielami, a także osoby, które objęły konkurs swoim patronatem.


Dziękujemy za przesłanie błędu