Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 października. Imieniny:Tadeusza, Angeli, Przemysława, Zenobii
21/05/2020 - 18:10

Nowy Sącz: Zbierają deszczówkę. Grodzka Spółdzielnia Mieszkaniowa jak gąbka

Hydrolodzy biją na alarm. W wielu miastach Polski, w tym także w naszym regionie nie trzeba szukać długo oznak suszy. Niespełna miesiąc temu Dunajec w Nowym Sączu miał 77 cm, a w Kamienicy poziom wody był o centymetr wyższy. Grodzka Spółdzielnia Mieszkaniowa ma własne pojemniki i gromadzi w nich deszczówkę.

Wysychające jeziora i rzeki, które można przejść „suchą nogą”, studnie, w których już nie brakuje, ale nie ma wody, „suche” krany w domach. Apele o ograniczenie zużycia wody. To nie żadna utopia. W wielu miastach, większych i mniejszych miejscowościach – jak Polska długa i szeroka - to się dzieje. Nasz region nie jest pod tym względem wyjątkiem. Niektóre miasta zachęcają mieszkańców nie tylko do oszczędzania, ale i do magazynowania wody, konkretnie „deszczówki” Jak? Mieszkańcy mogą starać się o dotację na system do zatrzymywania i wykorzystywania wód opadowych i roztopowych lub remont funkcjonującego już systemu. W Nowym Sączu takiej możliwości jeszcze nie ma, ale…

Sytuacja jest bardzo poważna. Wody zaczyna brakować. Bezśnieżne zimy i upalne lata sprawiają, że mamy coraz większy deficyt wody. Eksperci alarmują, że zasoby wodne na świecie kurczą się i Polska nie należy do tych krajów, których ten problem nie dotyczy. 

Jednym ze sposobów, aby racjonalnie wykorzystywać wodę, jest nie tylko jej oszczędzanie, ale magazynowanie. Samorządy wielu miast zachęcają mieszkańców do tego, aby wodę zacząć gromadzić. Mowa tutaj o wodzie deszczowej.

Na ten krok zdecydowały się już samorządy takich miast jak chociażby Warszawa, Kraków, Bydgoszcz, Sosnowiec, Wrocław. Kolejne zachęcają do „łapania” deszczówki.

W Warszawie na budowę przydomowego zbiornika deszczówki lub studni chłonnej można było dostać aż kilka tysięcy złotych. Wsparcie jest udzielane na budowę urządzeń retencyjno-rozsączających (instalacje zakopywane w grunt, umożliwiające gromadzenie wód opadowych oraz rozsączanie ich do ziemi, np. skrzynki rozsączające, studnie chłonne) i zbiorników retencyjnych (szczelne zbiorniki do gromadzenia wód opadowych, poprzez które woda nie przesiąka do ziemi, ale z których można pobierać wodę do ponownego wykorzystania, montowane na sieci kanalizacyjnej lub w formie oczek wodnych).

Czytaj na następnej stronieDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)