Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 27 lipca. Imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa
10/11/2020 - 07:00

Nowy szpital w Nowym Sączu? Tak, póki nie będzie za późno!

Szpitale w regionie pracują już na takich obrotach, że są na granicy wydolności. Coraz więcej oddziałów przekształcanych jest w „covidowe”, chorzy krążą w karetkach szukając wolnego łóżka nie tylko w sądeckim szpitalu. Coraz głośniej mówi się o pomyśle budowy w Nowym Sączu szpitala tymczasowego, ale też o potrzebie budowy drugiego szpitala specjalistycznego w stolicy Sądecczyzny.

Czy to futurystyczny pomysł? Są mieszkańcy, którzy wręcz sugerują, że nie ma na co czekać, że trzeba kuć żelazo, póki gorące i budować drugi nowoczesny szpital w Nowym Sączu. Co o takim pomyśle sądzi prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel?

Prezydent odnosząc się do tej kwestii podkreślił, że według niego w okresie od czerwca do września, a więc wtedy, kiedy specjaliści chorób zakaźnych i wirusolodzy przestrzegali przed możliwością pojawienia się jesienią drugiej fali pandemii i bardzo mocno akcentowali, że Polska musi się do takiego czarnego scenariusza dobrze przygotować, powinien być już wtedy stworzony alternatywny system dedykowany dla chorych na koronawirusa.

Czytaj także: Sądecczyzna potrzebuje kolejnego szpitala. Nie kiedyś. Teraz!

- Wtedy nie naruszylibyśmy tej kruchej równowagi, która była uzyskana w ochronie zdrowia w Polsce, również w naszym regionie i Nowym Sączu – mówi prezydent Ludomir Handzel. – Szpital nowosądecki powinien zajmować się, tak jak do tej pory chorymi, którzy są chorzy na inne schorzenia. Natomiast powinna być specjalnie dedykowana jednostka przygotowana do opieki nad chorymi na koronawirusa.

Druga fala pandemii koronawirusa unaoczniła, że funkcjonujący do tej pory system zdrowotny wraz z rosnącą liczbą chorych na SARS CoV-2 stał się praktycznie niewydolny.

Czytaj także: Nowy Sącz: wolnych miejsc w szpitalach brak. Karetki pokonują po 400 km

- Marzyłoby się, aby Nowy Sącz miał miejski szpital specjalistyczny, w którym realizowane byłyby wysokospecjalistyczne procedury. Mam nadzieję, że kiedyś może taki pomysł zostanie zrealizowany, tak, aby była alternatywa, aby był drugi szpital na naszym terenie. W razie czego będzie rezerwuarem dla dużego szpitala wojewódzkiego, który jest przy ul. Młyńskiej. Nie jest to temat na dziś, na jutro, ale trzeba rozważać takie możliwości – zaznaczył prezydent Handzel.

Nie bez znaczenia jest również inna kluczowa kwestia? Skąd wziąć fundusze na budowę takiego nowoczesnego szpitala.

Czytaj także: Nowy Sącz: lawina wezwań zespołów ratowniczych. Karetki wyjeżdżały 570 razy

- Wiemy dobrze, że to są budżety kilkusetmilionowe, żeby taki szpital funkcjonował, więc może to zrobić albo prywatny inwestor, albo w grę wchodziłoby partnerstwo (publiczno-prywatne – przyp. red.)

Cała rozmowa z prezydentem Ludomirem Handzlem w materiale filmowym.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM, film: Daniel Szlag.Dziękujemy za przesłanie błędu