Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
26/01/2024 - 09:25

Regionalny Zespół „Sądeczanie” uświetni Galę Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora. Dziś o 18.00. Wstęp wolny! [WIDEO]

W piątek (26 stycznia) w Pijalni Głównej w Krynicy – Zdroju odbędzie się uroczysta Gala wręczenia Nagród Literackich im. ks. prof. Bolesława Kumora. W tym roku będzie przeplatana elementami folklorystycznymi. Na scenie wystąpi wspaniały ambasador Nowego Sącza i Sądecczyzny - Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sądeczanie”. W ubiegłym roku zespół obchodził jubileusz 60 – lecia istnienia. Na XII Galę Nagrody im. ks. prof. B. Kumora wstęp wolny.

Zapraszamy w piątek (26 stycznia) do Pijalni Głównej w Krynicy – Zdroju o godz. 18.00.

Na scenie zaprezentuje się Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sądeczanie”.

To żywioł, energia, perfekcja wykonania. Wszystko dopracowane w każdym detalu. Kiedy wychodzą na scenę dzieje się magia. Dudni scena, wirują barwne spódnice tancerek i wyszywane kaftany tancerzy. Kapela gra cięto do ucha.

Taki jest Zespół „Sądeczanie”. W ubiegłym roku ambasador Nowego Sącza i Sądecczyzny świętował sześćdziesięciolecie swego istnienia. Zespół został założony w 1963 roku przez wybitnego znawcę folkloru Lachów sądeckich, choreografa i „przyjaciela wszystkich ludzi”, panią Lidię Michalikową, przy wsparciu ówczesnego dyrektora Domu Kultury Kolejarza w Nowym Sączu Leona Barbackiego i instruktora tej placówki Tadeusza Moskala.

Od 60 lat Sądeczanie” są jednym z najważniejszych ambasadorów sądeckiej kultury i propagatorów folkloru Lachów sądeckich na estradach naszego kraju i za granicą Polski. Piękno stroju, żywiołowość i swoboda interpretacji wykonawców, barwność artystycznie opracowanych programów, przyciągnęły na ponad 1000 koncertach, które dali „Sądeczanie” już ponad 2,5 milionów widzów, a wysoki poziom atrakcyjnych programów pozwolił zdobyć zespołowi wszystkie liczące się w świecie folkloru nagrody.

Oprócz całej gamy tańców i przyśpiewek z regionu sądeckiego, przygotowywanych pod okiem choreograf Krystyny Popieli i opiekunów muzycznych Sławomira Bryniaka i Bogdana Matusiaka, podczas swoich koncertów zespół prezentuje też ocalone od zapomnienia dawne obyczaje i obrazki z życia codziennego, takie jak np.: wesele lachowskie, czy kiszenie kapusty.

W okresie bożonarodzeniowym chętnie prezentuje też najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Ważnym i atrakcyjnym elementem programu „Sądeczan” są wybrane polskie tańce narodowe: polonez, mazur i krakowiak.

Polska Sekcja Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF przyznała zespołowi, kierowanemu od wielu lat przez Irenę Pabisz, certyfikat do reprezentowania Polski na festiwalach folklorystycznych poza granicami kraju. Za swe dotychczasowe zasługi zespół otrzymał również nagrodę GLORIA ARTIS.

Pełne ekspresji i barwne programy „Sądeczan” przyciągały zawsze liczną widownię tak w kraju, jak i za granicą, a tych wyjazdów zespół ma na swoim koncie sporo.

Zobaczycie więc ich na scenie podczas uroczystej XII Gali im. ks. prof. Bolesława Kumora. Na pewno Was zachwycą!

([email protected], fot i film. IM), © Materiał chroniony prawem autorskim.







Dziękujemy za przesłanie błędu