Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 18 maja. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
04/06/2018 - 13:50

Rytro: To jak z tą basztą? Można zwiedzać czy nie?

- To jak w końcu jest? Niby plac budowy a ludzie wchodzą – dopytuje nasza Czytelniczka. Pora najwyższa rozwiać wszystkie wątpliwości – baszta w Rytrze jest zamknięta dla zwiedzających aż do października.

- Generalnie jest to plac budowy, dziedziniec zamku w tym roku jest wyłączony ze zwiedzania. Zarówno na naszej stronie internetowej jak i na tablicy informacyjnej z przykrością informujemy, że dziedziniec jest niedostępny dla zwiedzających, szczególnie dla dużych grup – rozwiewa wszelkie wątpliwości wójt gminy Władysław Wnętrzak.

-  Jeśli jednak jakiś pojedynczy – i co bardzo ważne rozważny i ostrożny – turysta uzyska zgodę pracowników, którzy remontują basztę na wejście w ściśle określone miejsce, to dopuszczamy podobne wyjątki i nikogo nie straszymy ani sankcjami, ani karami – zaznacza.

Zobacz też: Już się błotem od spaceru na basztę w Rytrze nie wykręcisz! [WIDEO]

Ważne. Zakaz wchodzenia na dziedziniec obowiązuje niezależnie od tego, czy ekipa remontowa akurat jest na zamku, czy nie.

Wójt apeluje przy okazji żeby całkowicie zrezygnować z wchodzenia na basztę, na dziedziniec z dziećmi. Obecnie jest tam wyjątkowo niebezpiecznie i wystarczy dosłownie chwila nieuwagi, by doszło do wypadku. Samorządowiec zaznacza, że już sama droga, samo dojście do baszty tez chwilowo do najbezpieczniejszych nie należy. Drogą jeździ ciężki sprzęt, jest tu dużo kamieni i piasku, grunt jest nierówny i niestabilny.

Zobacz też: Rytro: Odbudowa zamku ruszyła pełną parą! [WIDEO]

Wójt Wnętrzak liczy się z tym, że dla wielu podobne informacje to prawdziwe rozczarowanie – w końcu góra zamkowa to już kultowe miejsce. – Ale robimy wszystko, by to miejsce już w przyszłym roku stało się atrakcyjniejsze i bezpieczniejsze – deklaruje wójt.

Przy okazji przypomnijmy co zmieni się na Górze Zamkowej po zakończeniu trwającego remontu.

Cały dziedziniec zostanie odtworzony i obniżony do pierwotnego poziomu, ale żeby turyści nadal mogli cieszyć oczy panoramą okolicy na części murów powstanie ogrodzona barierkami ścieżka spacerowa. Do ścieżki dobudowane będzie odpowiednie podejście.

Ten etap rekonstrukcji największego zabytku w okolicy pochłonie 1,8 mln złotych z czego lwia część pochodzi ze środków unijnych. W planach jest też rekonstrukcja bramy wjazdowej i mostu zwodzonego oraz zorganizowanie tarasu widokowego na wieży.

ES [email protected] Film: KS







Dziękujemy za przesłanie błędu