Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
14/01/2021 - 11:40

Sądeckie pod śniegiem na powiatowych i krajowych drogach. Gdzie najgorzej?

Najpierw tęskniliśmy za zimą, ale natychmiast mamy jej dość, bo nagły śniegowy atak, spowodował, że jazda autem dla niektórych zamieniła się w koszmar. Wszystkie powiatowe drogi są przejezdne, ale najtrudniejsza jest sytuacja w okolicach Krynicy.

Rejony Krynicy to w zimie koszmar kierowców i drogowców.  – W tym miejscu panuje mikroklimat i zawsze pada tam więcej śniegu – mówi dyrektor sadeckiego powiatowego zarządu Dróg Adam Czerwiński.  - Tam jest najtrudniejsza sytuacja, która jednak szybko się zmienia. Wczoraj pierwsze interwencje mieliśmy z rejonów Czarnego Potoku i Szczereża, gdzie w kolejce utknęły samochody. Podobny było w Kamiannej. Ciężko było też wyjechać z Nowego Sącza w kierunku Librantowej.

Jak dodaje Czerwiński, teraz  większość powiatowych dróg jest czarna, ponieważ jednak ciągle sypie, tworzy się błoto pośniegowe, albo warstwa zajeżdżonego śniegu.

Czytaj też Nowy Sącz: bardzo trudne warunki na drogach. My albo zima [ZDJĘCIA] 

- Na drogach pracuje ponad trzydzieści śnieżnych pługów i piaskarek. Nie wszędzie sprzęt może szybko dojechać – tłumaczy szef powiatowych drogowców. - Czasem do odśnieżenia jest kilkanaście kilometrów jezdni,  więc zanim pług powróci do innego miejsca, gdzie trzeba go użyć, może minąć kilkadziesiąt minut, czasami dłużej, szczególnie tam, gdzie warunki są trudniejsze.

Tak wygląda teaz droga w Cieniawie

Za zimowe utrzymanie dróg odpowiada w powiecie szesnastu przedsiębiorców. Sprzęt - jak zapewnia Czerwiński - pracuje na okrągło, ale jak mówi, nic jednak nie zastąpi wyobraźni.

- Trzeba mieć świadomość, że to dopiero pierwsza doba  intensywnych opadów śniegu i kierowcy muszą się przyzwyczaić do  innych, trudniejszych warunków, trzeba też zmienić technikę prowadzenia auta. Jeśli naprawdę nie jest to konieczne, lepiej odpuścić sobie dziś jazdę samochodem, szczególnie ciężarowym -  apeluje szef powiatowych drogowców.

Czytaj też Atak zimy na Sądecczyznę. To dopiero początek. Będzie jeszcze gorzej 

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na drogach krajowych pracuje 95 pługów i pługoposypywarek.

Na części jezdni może utrzymywać się błoto pośniegowe.(jagienka.michalik@sadeczanin.info) wideo jm, fot. GDKiADziękujemy za przesłanie błędu