Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
28/05/2018 - 10:45

Teletydzień: Każdy most ma swoją tajemnicę, ale o korkach wiemy już wszystko

- Każdy most ma swoją tajemnicę – taka jest konkluzja rozmowy, którą przeprowadziliśmy z przedstawicielem grybowskiej firmy, w której powstają elementy stalowe nowego mostu heleńskiego. Tajemnicą za to nie jest, że by nie utknąć w korkach na ulicy Węgierskiej trzeba skorzystać z szynobusu. Ale na tym nie koniec ciekawych informacji odnotowanych w obiektywie TV Sądeczanin.

23 maja jest obchodzony w całej Europie jako dzień wymiaru sprawiedliwości. Data jest nieprzypadkowa. Właśnie w tym dniu w 1992 roku mafia sycylijska zamordowała sędziego śledczego Giovanniego Falcone. W Nowym Sączu również upamiętniono ten dzień zapraszając młodzież do spotkania i dyskusji z prawnikami w nowej siedzibie Sądu Rejonowego.

Zobacz też: Szynobusy alternatywą dla miejskich korków. Pociągi przyjmą się na stałe?

Trwa remont Traktu św. Kingi w Starym Sączu. W ramach inwestycji powstanie pięcioipółmetrowa jezdnia, szeroki chodnik z trasą rowerową i długo wyczekiwane oświetlenie. Równolegle położona zostanie kanalizacja burzowa oraz nowa nitka kanalizacji sanitarnej. Turyści i okoliczni działkowcy muszą pogodzić się jednak z minimum dwumiesięcznymi ograniczeniami przy parkowaniu.

Zobacz też: Most heleński. Przemierzaliśmy go tysiące razy... To już koniec [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jest nowoczesny, cichy, klimatyzowany i niskopodłogowy. Od 21 maja na trasie Nowy Sącz – Stary Sącz jeździ pociąg EN 64, która jest doskonałą alternatywą dla korków na ulicy Węgierskiej tworzących się po zamknięciu mostu heleńskiego. Trasę tę pokonuje w zaledwie 8 minut. Bilet normalny kosztuje 3 złote 30 groszy. Od 10 czerwca bieg pociągu wydłużony zostanie do Rytra.

Z krajobrazu Małopolski znikają stare mosty kolejowe pamiętające jeszcze czasy Autonomii Galicyjskiej. Naszym Czytelnikom prezentujemy unikatową „perełkę”, która trafiła do Izby Pamięci Wytwórni Konstrukcji Stalowych w Grybowie.

ES [email protected] Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu