Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
03/10/2023 - 11:15

Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Jest już konkretny termin [WIDEO]

- Podjęliśmy decyzję o wznowieniu tymczasowej kontroli na granicy ze Słowacją - ogłosił Mariusz Kamiński, szef resortu spraw wewnętrznych i administracji. Kontrola rozpocznie się już we wtorek o północy. Pograniczników ma wspierać wojsko oraz policja.

Decyzję o przywróceniu tymczasowej kontroli na granicy ze Słowacją szef resortu spraw wewnętrznych i administracji ogłosił na konferencji  prasowej w siedzibie resortu. Jak wskazał Mariusz Kamiński, względem minionego roku nielegalna migracja i liczba ujawnionych migrantów na terenie Słowacji wzrosła niemal o tysiąc procent.

- Tylko w ciągu dwóch tygodni ujawniliśmy i zatrzymaliśmy 551 nielegalnych migrantów. Rząd podjął decyzję o wznowieniu tymczasowej kontroli granicznej na granicy ze Słowacją. Kontrola zostanie wprowadzona we wtorek o północy - poinformował minister i dodał, że część cudzoziemców przez Polskę trafia do Niemiec i innych państw Unii Europejskiej. 

Czytaj też Zagrał z nimi ostatni raz. Następnego dnia zabrała go śmierć. Nie żyje znany lokalny muzyka 

Zgodnie z procedurą – wyjaśniał Kamiński - kontrola na granicy ze Słowacją zostanie wprowadzona najpierw na dziesięć dni, ale jak podkreślał  jest wysoce prawdopodobne, że będzie przedłużana. Kontrolowane będą pojazdy wjeżdżające do Polski. 

Polska uruchomi  jedenaście przejść granicznych, osiem drogowych i trzy kolejowe, dodatkowo pojawią się miejsca, w których granicę będzie można przekroczyć pieszo. Tam dopuszczony zostanie wyłącznie ruch obywateli Unii Europejskiej.

Czytaj też Na dwa tygodnie zamykają kolejną, sądecką drogę. Którędy teraz pojechać 

Oto wykaz miejscowości, gdzie pojawią się przejścia graniczne. Wśród nich są też z naszego regionu.

 • Muszyna (kolejowe, woj. małopolskie)
 • Muszynka (woj. małopolskie)
 • Piwniczna Zdrój (woj. małopolskie)
 • Jurgów (woj. małopolskie)
 • Chyżne (woj. małopolskie)
 • Zwardoń (woj. śląskie)
 • Zwardoń-Skalité (kolejowe, woj. śląskie)
 • Korbielów (woj. śląskie)
 • Radoszyce (woj. podkarpackie)
 • Barwinek (woj. podkarpackie)
 • Łupków (przejście kolejowe, woj. podkarpackie)

Jak przypomina serwis money.pl, nie jest to pierwsza decyzja rządu dotycząca granicy polsko-słowackiej. We wrześniu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że na granicy polsko-słowackiej będą kontrole busików, busów, samochodów, autobusów, "które można podejrzewać o to, że tamtędy migrują nielegalni imigranci".

Czytaj też Drakońskie kary dla kierowców. Weszły w życie nowe przepisy

Czesi we wtorek przed południem ogłosili, że od północy w środę Czechy wprowadzają wyrywkowe kontrole na granicy ze Słowacją. ([email protected]) fot.MSZDziękujemy za przesłanie błędu