Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
29/11/2017 - 11:45

Zabójczy tlenek węgla. Jak się zabezpieczyć?

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób. Jak zabezpieczyć się przed cichym zabójcą, jakim jest czad? Sądeccy strażacy podpowiadają, co należy zrobić.

Sezon grzewczy rozpoczął się już na dobre. W ostatnich tygodniach ludzie coraz częściej wzywają strażaków, ponieważ obawiają się, że w ich domach wydostaje się tlenek węgla, powszechnie zwany czadem. Kilka dni temu sądeccy strażacy zostali wezwani do Krynicy. Jak się okazało, w jednym z mieszkań zaczął wydobywać się tlenek węgla. 23-letni mężczyzna poszedł się kąpać i nagle zasłabł w łazience. Jego matka natychmiast wezwała pomoc i na szczęście wszystko dobrze się skończyło, ale oboje trafili do szpitala na badania.

Zobacz także: Niewidzialny zabójca daje o sobie znać. Matka z synem trafili do szpitala

- Tam, gdzie nie ma czujników tlenku węgla, ludzie często są zabierani na obserwację do szpitala, tracą przytomność, a nawet i życie. Natomiast tam, gdzie są zamontowane czujniki, które zaalarmowały o obecności czadu w pomieszczeniu, nigdy jeszcze nie było potrzeby żeby kogoś zabierać do szpitala – tłumaczy st. bryg. Paweł Motyka, zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Do zatrucia tlenkiem węgla najczęściej dochodzi w mieszkaniach. Najbardziej niebezpiecznym miejscem jest łazienka podczas kąpieli. Tam są właśnie bardzo często zamontowane przepływowe podgrzewacze wody, ale do zatrucia czadem może dojść także wszędzie tam, gdzie odbywa się proces spalania.

Zobacz także: Tragedia w Gorlicach. Chciał wziąć prysznic, znaleziono go martwego

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

- Na początku są to nudności, wymioty, zawroty i bóle głowy, aż do utraty przytomności i śmierci. Nie wolno takich objawów lekceważyć.

Zobacz także: Cichy zabójca prawie doprowadził do tragedii. Trzyosobowa rodzina trafiła do szpitala

Co zrobić żeby nie doszło do zatrucia tlenkiem węgla?

- Przede wszystkim na początku sezonu grzewczego należy dokonać przeglądu przewodów wentylacyjnych i dymowych, bo wtedy jeśli będą one sprawne to zachodzi małe prawdopodobieństwo, że tlenek węgla się wytworzy. Jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił to powinien to uczynić jak najszybciej to możliwe.

RG [email protected] Film KS







Dziękujemy za przesłanie błędu