Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
19/05/2019 - 18:25

Wariacja na temat pierogów ze śliwką przyniosła zwycięstwo KGW z Janczowej!

Oj niełatwe zadanie miało dziś jury Konkursu „Tradycyjna potrwa sądecka”. Uczestnicy jak zwykle dali popis swoim fantastycznym umiejętnościom, a każdą z potraw trzeba było przed oceną spróbować. Po zawziętej dyskusji pierwsza nagroda w Kategorii „Koła Gospodyń Wiejskich” pojechała do Janczowej a w kategorii „Instytucja/Firma” trafiła do Prywatnego Technikum Zawodowego w Nowym Sączu.

Czegóż tu dziś na stołach nie było: zupa fasolowa, święconka wielkanocna, szuszkowica, zupa kminkowa, kluski kudłate, zupa korpielowa, młode ziemniaki kraszone boczkiem, cebulką i koperkiem z wiejskim kwaśnym mlekiem, zupa szczawiowa – ciapurda, żeberko w kapuście, pierogi z kapustą, święconka – trześonka, krupy ze śliwkami suszonymi, pierogi z janczowską śliwką. Takie to pyszności zaserwowało 14 Kół Gospodyń Wiejskich, które ściągnęły na VII Zjazd Sądeczan z całego naszego subregionu.

Kapituła w składzie Zenon Szewczyk, Bożena Borkowska, Marek Zborowski, Kazimierz Gizicki, Leszek Zegzda i Jan Golonka zawzięcie deliberowała komu przyznać laur pierwszeństwa. Dyskusja była tym gorętsza, że członkowie jury większość tych smaków pamiętają z dzieciństwa, jedli je u swoich mam i babć. Ostatecznie – jak zastrzegł Zenon Szewczyk - przewodniczący jury – o wyborze tych najlepszych zadecydowała wyjątkowa umiejętność łączenia tego co stare, ukochane przez wszystkich, hołubione i tradycyjne z tym, co gra na podniebieniach współczesnych mieszkańców regionu i turystów.

Tym samym I miejsce zajęły panie z KGW w Janczowej, które zaserwowały tytułowe pierogi z janczowską śliwką. II miejsce za – jak podkreślał Kazimierz Gizicki – wyjątkową zupę kminkową przypadło w udziale KGW Krasne Potockie. Na III pozycji uplasowały się panie z KGW Moszczenica Niżna ze swoją szuszkowicą a na IV miejscu członkinie KGW Olszanka, które swoją święconką zaskarbiły sobie też nagrodę publiczności.

Zwycięskie Koła otrzymały nagrody finansowe w wysokości kolejno 700, 500, 400 i 200 zł ufundowane przez Fundację Sądecką i SKT Sądeczanin oraz bony o wartości 100 na zakupy w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Nowym Sączu.

Równie wyrównana rywalizacja toczyła się w naszym konkursie w kategorii Firma i Instytucja, Tu ostatecznie wygrali uczniowie klasy II z Prywatnego Technikum Zawodowego w Nowym Sączu, którzy postanowili przywrócić w pamięci naszych kubków smakowych wyjątkowy składnik – czosnek niedźwiedzi, z którego sos okrasił smakowite pierogi. Młodzi ludzie wygrali tym samym kampanię medialną o wartości aż 3 tysięcy złotych, którą będą mogli spożytkować na reklamę swojej szkoły.

Ale grzechem wielkim byłoby nie wspomnieć, że i pozostała trójka konkursowych instytucji pokazała prawdziwą kulinarną klasę a mowa tu o Restauracji Czarna Owca z Piwnicznej-Zdroju, która częstowała Szcząską, czyli ziemniakami z kapuśniarką z tartymi kluskami omaszczonymi słoninką, o Piekarni Domowej Krzystofa Kotary i o o Agroturystyce Zygmuntówka, która rozpieszczała podniebienia gości Zjazdu ziemniakami z kiszką domową i kapustą kiszoną.

Tajniki zwycięskich ekip i przepis na bezkonkurencyjne pierogi ze śliwką janczowską znajdziecie w pierwszym materiale filmowym.

ES e.stachura@sadeczanin.info Film: Krzysztof Stachura, Fot.: ES

Konkurs "Tradycyjna Potrawa Sądecka".
Oj niełatwe zadanie miało dziś jury Konkursu „Tradycyjna potrwa sądecka”. Uczestnicy jak zwykle dali popis swoim fantastycznym umiejętnościom a każdą z potraw trzeba było przez oceną spróbować. Po zawziętej dyskusji pierwsza Nagroda w Kategorii „Koła Gospodyń Wiejskich” pojechała do Janczowej a w Kategorii „Instytucja/Firma” trafiła do Prywatnego Technikum Zawodowego w Nowym Sączu. Fot.: ES


Dziękujemy za przesłanie błędu