Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
24/08/2015 - 11:01

73. rocznica likwidacji getta w Nowym Sączu. Apel pamięci

Wczoraj (23 sierpnia) zakończyły się trzydniowe obchody 73. rocznicy likwidacji nowosądeckiego getta. Po spacerze po terenie dawnego getta odbył się Apel Pamięci na placu Trzeciego Maja. W uroczystościach wzięli udział m.in. Johnny Daniels, doradca ministra obrony narodowej Izraela oraz rabini z Krakowa i Nowego Jorku.
Obchody rozpoczęły się przechadzką po terenie dawnego getta. Spacer prowadzili Artur Franczak, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, i Łukasz Połomski. Przypomnieli oni, że w czasie II wojny światowej zginęło 16 tysięcy sądeckich Żydów.
 
O godz. 20.15 odbyła się centralna uroczystość upamiętniająca pomordowanych sądeczan żydowskiego pochodzenia w obozie zagłady w Bełżcu. Specjalnymi gościem uroczystości był Markus Lustig, prezes Ziomkostwa Sądeczan w Izraelu, który jest ostatnim świadkiem likwidacji getta. A także Johnny Daniels, doradca ministra obrony narodowej Izraela, Elezer Gurary, naczelny rabin Krakowa, rabin Joel Halbestram z Nowego Jorku, potomek cadyka Chaima Halberstama z Nowego Sącza, Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie i Leszek Zegzda, członek zarządu województwa małopolskiego. 

W obecności przedstawicieli władz Miasta Nowego Sącza zapalono znicze, złożono kwiaty i wysłuchano Apelu Pamięci. Markus Lustig wystąpił z przejmującym apelem:

- Drodzy i kochani Państwo! Dziś w rocznicę największej zbrodni w historii naszego miasta pragnę tutaj krzyczeć: Nigdy więcej! Oby nigdy więcej się to nie wydarzyło! Jestem szczęsliwy, że ocalałem i mogę o tym mówić.

- Na Apelu Pamięci jest więcej mieszkańców miasta niż rok temu - powiedział prezydent Jerzy Gwiżdż. - Świadczy to o tym, że sądeczanie chcą tutaj być i pamiętać o tych tragicznych wydarzeniach.

Na zakończenie podniosłej uroczystości duchowni chrześcijańscy odmówili ekumeniczną modlitwę za spokój zmarłych. Modlili się także rabini i przedstawiciele społeczności żydowskiej.

Wydarzenie zakończył spektakl „Próba” w wykonaniu Teatru Nomina Roase odegrany w kościele ewangelickim.

(Rob)
Fot. Rob
 






Dziękujemy za przesłanie błędu