Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 10 czerwca. Imieniny: Bogumiła, Diany, Małgorzaty
19/06/2012 - 10:56

Będzie zbiórka na Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

Ogłoszony zostanie konkurs na projekt monumentu oraz zbiórka publiczna na pokrycie kosztów budowy - zdecydował Komitet Honorowy Budowy w Nowym Sączu Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
Pierwsze spotkanie komitetu odbyło się wczoraj (18 czerwca) w sądeckim ratuszu. Jak podkreślają jego organizatorzy, komitet jest apolityczny a w jego skład wchodzą 22 osoby z różnych środowisk, m.in. rodziny ofiar katastrofy, duchowni, naukowcy, przedsiębiorcy, samorządowcy PiS i PO (pełną listę publikujemy poniżej).

„W Smoleńsku zginęło dwóch Honorowych Obywateli Nowego Sącza: Prezydent RP Lech Kaczyński i ostatni Prezydent RP na Uchodźctwie Ryszard Kaczorowski oraz pochodzący z pobliskiej Koniuszowej gen. Franciszek Gągor, Szef Sztabu Wojska Polskiego, absolwent I LO im. Jana Długosza  w Nowym Sączu, a także związany z naszym  regionem poseł Wiesław Woda” - stwierdzają członkowie Komitetu w Deklaracji ideowej, którą przyjęli w poniedziałek. Podkreślają, że 10 kwietnia 2010 roku naród polski „dotknęła największa tragedia od zakończenia II wojny światowej”. „Uważamy, że obowiązkiem Sądeczan, znanych z patriotyzmu i przywiązania do Ojczyzny, jest trwałe upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej poprzez postawienie pomnika, gdyż Naród bez pamięci nie ma przyszłości. Zamierzamy uczcić wszystkie 96 ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 roku. Nasze prace zamierzamy prowadzić w taki sposób, aby z pomnikiem smoleńskim w Nowym Sączu utożsamiali się wszyscy Sądeczanie, bez względu na zapatrywanie polityczne  i wybory ideowe” - dodają pomysłodawcy pomnika.

- Na przewodniczącego Komitetu Honorowego wybrano prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka, na czele zespołu roboczego stanął radny miejski Artur Czernecki, sekretarz Komitetu - informuje sam sekretarz w komunikacie dla mediów. - Zadaniem Zespołu roboczego będzie kierowanie bieżącymi pracami Komitetu. Przyjęto harmonogram działań. Ustalono, że Komitet ogłosi konkurs otwarty na projekt pomnika smoleńskiego i podejmie starania o lokalizację monumentu, godną tego dzieła. W dalszej kolejności ogłoszona zostanie zbiórka publiczna na pokrycie kosztów budowy pomnika. Na koniec przyjęto Deklarację ideową Komitetu i ustalono, że jego następne posiedzenie odbędzie się w terminie do dwóch miesięcy.

Przypomnijmy, że padła już propozycja lokalizacji pomnika, zaakceptowana wstępnie przez prezydenta Nowaka oraz kierownika sądeckiego biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków: przy ulicy Długosza, na placu koło kościoła św. Kazimierza, gdzie są wmurowane tablice katyńskie.

Czytaj też: W Nowym Sączu chcą zbudować pomnik smoleńczyków

Poniżej skład Komitetu Honorowego oraz pełen tekst Deklaracji ideowej:

                                                     ***

Skład Komitetu Honorowego Budowy w Nowym Sączu Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej:

1. Ryszard Nowak – prezydent Miasta Nowego Sącza (przewodniczący Komitetu);

2. Artur Czernecki – radny Miasta Nowego Sącza (sekretarz Komitetu);

3. Józef Gągor – brat śp. gen. Franciszka Gągora;

4. Stanisław Gągor – brat śp. gen Franciszka Gągora;

5. Andrzej Woda  – brat śp.  Wiesława Wody;

6.  Jan Woda  – brat śp. Wiesława Wody;

7. o. Andrzej Baran SJ  – proboszcz Parafii Ducha św. w  Nowym Sączu;

8. ks. dr Jan Piotrowski – prepozyt Bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu;

9. ks. dr Jan Siedlarz – proboszcz Parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu;

10. Jerzy Giza – wiceprzewodniczący Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Krakowie;

11. Michał Zacłona – historyk;

12. Jan First – Prezes Zarządu Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu;

13. Zygmunt Berdychowski –założyciel Fundacji Sądeckiej;

14. dr Krzysztof Pawłowski – Honorowy Obywatel Miasta Nowego Sącza, rektor WSB –NLU;

15. prof. Zbigniew Ślipek – rektor PWSZ w Nowym Sączu;

16. Leszek Zakrzewski – prezes PTH w Nowym Sączu;

17. Andrzej Piszczek – prezes Stowarzyszenia „Parafiak” w Marcinkowicach;

18. Leszek Zegzda – prezes Towarzystwa Gimnastycznego „SOKÓŁ” w Nowym Sączu;

19. Henryk Dobrzański – właściciel  firmy zegarmistrzowskiej  w Nowym Sączu;

20. Roman Kluska – przedsiębiorca;

21. Józef Pyzik – prezes zarządu Kongregacji Kupieckiej Zrzeszenie Handlu i Usług w Nowym, Sączu;

22. Henryk Szewczyk – red. nacz. miesięcznika „Sądeczanin”.

                                                      ***

Deklaracja Ideowa Komitetu Honorowego Budowy w Nowym Sączu Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej:

„Katastrofa polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku, w której zginęło 96 osób, w tym pełniące najwyższe urzędy i stanowiska dowódcze w państwie, była największą tragedią, jaka dotknęła naród polski od zakończenia II wojny światowej i nie miała odpowiednika w historii.

Polska delegacja leciała do Smoleńska, aby wziąć udział  w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Ta tragedia wstrząsnęła do głębi Polakami w kraju i zagranicą i ta rana jeszcze długo się nie zabliźni. 

W Smoleńsku zginęło dwóch Honorowych Obywateli Nowego Sącza:  Prezydent RP Lech Kaczyński i ostatni Prezydent RP na Uchodźctwie Ryszard Kaczorowski oraz pochodzący z pobliskiej Koniuszowej gen. Franciszek Gągor, Szef Sztabu Wojska Polskiego, absolwent I LO im. Jana Długosza  w Nowym Sączu, a także związany z naszym  regionem poseł Wiesław Woda.

Uważamy, że obowiązkiem Sądeczan, znanych z patriotyzmu i przywiązania do Ojczyzny, jest trwałe upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej poprzez postawienie pomnika, gdyż Naród bez pamięci nie ma przyszłości.

Zamierzamy uczcić wszystkie 96 ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 roku. Nasze prace zamierzamy prowadzić w taki sposób, aby z pomnikiem smoleńskim w Nowym Sączu utożsamiali się wszyscy Sądeczanie, bez względu na zapatrywanie polityczne  i wybory ideowe.  

Liczymy na pomoc w tym dziele i zaangażowanie wszystkich ludzi dobrej woli.

Nowy Sącz, 18 czerwca 2012 roku"

 

(BW)

Fot. M.K. oraz Wikipedia/Serge Serebro, Vitebsk Popular News







Dziękujemy za przesłanie błędu