Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 18 maja. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
25/08/2013 - 08:10

Beskid Sądecki: Naukowcy ruszyli tropem nietoperzy

- Zapewniam, że nie są to demoniczni krwiopijcy, ale bardzo sympatyczne i pożyteczne zwierzątka – mówi Jolanta Węgiel z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Na Sądecczyźnie trwają jedyne w Europie badania aktywności nietoperzy najnowocześniejszym sprzętem samorejestrującym.
Beskid Sądecki to królestwo nietoperzy, występują tu wszystkie z dotychczas opisanych w Polsce - dlatego Jolanta i Andrzej Węgiel z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ruszyli w leśne knieje, by zbadać aktywność tych jedynych ssaków, które opanowały przestworza. Jak zapewniają nie są to demoniczni krwiopijcy, ale łagodne i niezwykle potrzebne zwierzęta.
- Są to przesympatyczne zwierzęta. W Polsce mamy dwadzieścia pięć gatunków nietoperzy wszystkie objęte są ochroną, w tym siedem z nich to gatunki naturowe - ważne w całej Unii Europejskiej - dla których wyznacza się obszar Natura 200. Nietoperze są bardzo ważne dla środowiska . Polują w nocy na owady, dbając o równowagę w przyrodzie - wyjaśnia Jolanta Węgiel.
Badania aktywności nietoperzy na terenie Beskidów to projekt pionierski - dotychczas nie opisano dokładnie żerowisk tych ssaków.
- Chodzi nam o opracowanie wskazówek niezbędnych dla gospodarki leśnej, czyli jak właściwie zarządzać drzewostanem. To badania pionierskie, jako jedyni w Europie używamy w tym celu najnowocześniejszego sprzętu tzw. Batcorderów, czyli stacji rejestrujących aktywność nietoperzy – mówi Jolanta Węgiel.
- Działa to w ten sposób, że na drzewach montujemy dwie stacje rejestrujące.Jedną niżej, a druga jak najwyżej, w koronie drzewa. W nocy - kiedy nietoperze polują – rejestrowana jest ich aktywność - dodaje Andrzej Węgiel z Uniwersytetu Przyrodniczego.
Zasięg badań obejmuje siedem nadleśnictw z terenu: Beskidu Sądeckiego, Wyspowego i Niskiego. Badania zleciła Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych. Wstępne wyniki zostaną zaprezentowane jesienią. Badania mają pomóc ustalić miejsce i częstotliwości przebywania nietoperzy.
- Czekamy na efekty z niecierpliwością, bo dzięki poznaniu preferencji osobniczych danych gatunków nietoperzy oraz ich aktywności dobowej, będziemy mogli dużo łatwiej planować gospodarkę leśną, zwłaszcza na terenach objętych programem Natura 2000 - podkreśla Krzysztof Tomasiak, specjalista służby leśnej w nadleśnictwie Piwniczna.

ZEM
Fot. ZEM


 






Dziękujemy za przesłanie błędu