Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
14/07/2018 - 08:10

Brzezna: z 16 przeniosą się na... 1000 metrów kwadratowych. Kto?

W Brzeznej w gminie Podegrodzie funkcjonuje Ochotnicza Straż Pożarna. Strażacy jakiś czas temu przerwali rozbudowę swojej siedziby choć wcześniej udało im się na to pozyskać unijne środki. Teraz odstępują część swoich nieruchomości pod budowę gminnej biblioteki. Gdzie zatem sami się podzieją?

Jak obecnie wygląda nieruchomość należąca do OSP? Najlepiej obrazują to zdjęcia. Ale już niedługo miejsce to będzie wyglądać zupełnie inaczej a to dlatego, że strażacy odstąpili część swojego terenu pod budowę miejscowej filii biblioteki.

Obecnie filia Gminnej Biblioteki Publicznej działa w prywatnym domu jednorodzinnym na powierzchni zaledwie 16 metrów kwadratowych co oczywiście nijak nie przystaje do potrzeb.

- Dlatego byliśmy zmuszeni do podjęcia starań zmierzających do budowy nowego obiektu. Miejscowa straż pożarna zgodziła się na ten cel przekazać działkę i budynek, który do nich należy. Jednak by biblioteka mogła w nim funkcjonować potrzebne jest wykonanie robót budowlanych polegających na przebudowie i rozbudowie istniejącego budynku byłej remizy OSP. W istniejącej części budynku będą pomieszczenia Ochotniczej Straży Pożarnej, w dobudowanej części będzie funkcjonowała filia biblioteki – informuje wójt Małgorzata Gromala.

Gminie udało się jednocześnie pozyskać na ten cel ok. 960 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowity koszt inwestycji to ok. 1,28 mln zł. Różnicę samorząd pokryje z własnych środków.

- Zadanie będzie polegać na przebudowie i rozbudowie istniejącego budynku usytuowanego wraz z zagospodarowaniem terenu. Budynek zostanie rozbudowany wypełniając pustą przestrzeń. Dodatkowo od strony południowo - wschodniej dobudowana zostanie część mieszcząca zaplecze socjalne oraz wykonany zostanie wzdłuż budynku taras w konstrukcji drewnianej – zdradza szczegóły techniczne Gromala.

Zobacz też: Podegrodzie: czy jedyna kobieta wójt w regionie zarabia mniej od kolegów?

- Na terenie inwestycji zmieniony zostanie układ komunikacyjny wraz z miejscami parkingowymi. Budynek objęty przebudową składa się z dwóch poziomów:  piwnicy i parteru. Całość przykryta będzie dachami symetrycznymi – opowiada dalej.

Całkowita powierzchnia użytkowa budynku będzie wynosiła aż 1032 metry kwadratowe. Całość inwestycji powinna być zakończona do grudnia 2019 r. Gmina planuje ogłoszenie przetargu na budowę pod koniec bieżącego roku.

Dodatkowo w centrum Brzeznej planowana jest poprawa komunikacji polegająca na budowie mostu naprzeciwko gimnazjum. Przy okazji tej inwestycji zostanie przebudowana zatoka autobusowa.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: KS

Brzezna: z 16 przeniosą się na... 1000 metrów kwadratowych. Kto?
Fot.: KS/UG w Podegrodziu


Dziękujemy za przesłanie błędu