Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
19/02/2023 - 14:45

Budżet i inwestycje ważne dla wszystkich mieszkańców Bobowej

Ten rok jest bardzo ważny rok dla wszystkich mieszkańców miasta i gminy Bobowa. Budżet, który uchwalili radni jest rekordowy i historyczny. Mieszkańcy mogą spodziewać się wielu wielkich i ważnych inwestycji. O szczegóły zapytaliśmy burmistrza Wacława Ligęzę.

Koniec roku i początek nowego zawsze jest czasem podsumowań i planów. To bardzo ważny okres dla samorządów. Radni podejmują uchwały budżetowe i decydują na co zostaną przekazane pieniądze.

Rekordowy jest tegoroczny budżet miasta i gminy Bobowa. Jest on najwyższy w historii z uwagi na przesunięcia wielomilionowych inwestycji przyjętych w minionych latach. Wydatki wyniosą ponad 120 milionów złotych, w tym wydatki majątkowe ponad 70 milionów złotych.

- Jest to ambitny budżet, który zapewnia zrównoważony rozwój gminy, nie pomija żadnego obszaru życia mieszkańców gminy. Dzięki pozyskiwanym środkom zewnętrznym unijnym i krajowym możliwa jest realizacja wielomilionowych inwestycji – tłumaczy burmistrz Wacław Ligęza.

Jakie inwestycje zaplanował burmistrz i radni w mieście i gminie Bobowa na 2023 roku? Przede wszystkim dokończenie budowy Miejskiego Centrum Kultury. Ta inwestycja będzie kosztować ponad 18 mln złotych, ale aż 11 mln pochodzi ze środków zewnętrznych. W budynku będzie znajdowała się m.in. sala kinowa i teatralna. Obiekt będzie służył do organizowania spotkań mieszkańców mających na celu integrację społeczną. W budynku będą odbywać się koncerty, występy uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia z Bobowej, seanse filmowe i wiele innych wydarzeń kulturalnych.

Samorząd zajmie się również budową i modernizacją dróg gminnych we wszystkich sołectwach. Na ten cel radni zaplanowali aż 18 mln złotych, z czego 14 pochodzi ze środków zewnętrznych. W mieście i gminie Bobowa zostanie rozbudowana sieć wodno-kanalizacyjna o długości ponad 40 km. Ta inwestycja została rozpoczęta już w 2022 roku. W tamtym roku udało się wykonać 60 procent planowanej inwestycji. W tym roku zostanie wykonana pozostała część. 

Na tym jeszcze nie koniec, burmistrz i radni pomyśleli też o rewitalizacji centrum Bobowej. W ramach tego zadania kontynuowana będzie budowa nowego ogrodzenia i remont muru przy zabytkowym kościele pw. Św. Zofii oraz budowa  budynku  garażowo-socjalnego przy ul. Kolegiackiej wraz z infrastrukturą drogową. Ponadto wykonana zostanie modernizacja ciągów pieszych na płycie  i wokół rynku tj. wymiana kostki betonowej na granitową, remont wejścia do  Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa, poszerzenie wyjazdu na drogę wojewódzką co pozwoli udrożnić ruch samochodów wyjeżdżających z rynku. Na ten cel samorządowcy zaplanowali około 5 mln złotych, z czego 4 pozyskają ze środków zewnętrznych.

W tym roku oddany zostanie do użytku amfiteatr zlokalizowany na kompleksie rekreacyjno-sportowym przy ul. Zielonej w Bobowej. W tym miejscu będą odbywały się przeróżne imprezy masowe. Całkowita wartość tej inwestycji wraz z budową ścieżki rowerowej wynosi około 3  mln. zł. 

- Każdy rok nie jest łatwy, wymaga wielu starań, pokonywania trudności, które zawsze są, ale liczy się efekt końcowy, czyli zrealizowanie zaplanowanych  zadań. Myślę, że jeżeli w roku 2023 nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to zaplanowane 27 inwestycji uda się zrealizować – podkreśla burmistrz Ligęza. ([email protected] Fot. R. Gajewski)Dziękujemy za przesłanie błędu