Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 stycznia. Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
17/11/2020 - 12:15

Budżet Rytra na 2021 rok znów "podgryzie" oświata

Jest już projekt budżetu gminy Rytro na 2021. Zgodnie z wymogami ustawy dokument trafił najpierw do radnych i do Regionalnej Izby Obrachunkowej i już dziś wójt Jan Kotarba zastrzega, że po raz kolejny możliwości inwestycyjne w gminie znacząco „podgryzie” oświata.

Budżet Rytra znów "podgryzie" oświata

Przedstawiając plany inwestycyjne gminy – bo to zawsze najmocniej interesuje mieszkańców – zacznijmy od informacji kluczowej dla całego projektu, czyli od wydatków związanych z oświatą, z funkcjonowaniem placówek oświatowych w zarządzie gminy.

Otóż jak informuje wójt Jan Kotarba samorząd po raz kolejny będzie musiał się zmierzyć z ogromnym rozdźwiękiem między subwencją oświatową przyznawaną przez rząd a rzeczywistymi kosztami funkcjonowania szkół i przedszkoli.

- Wydatki w tym zakresie sięgną w 2021 roku 5 milionów 740 tysięcy złotych a subwencja około 3 milionów 200 tysięcy co oznacza, że będziemy musieli dołożyć na funkcjonowanie oświaty aż 2 miliony 200 tysięcy z własnego budżetu – obrazuje skalę problemu wójt a gmina na przykład do dziś nie otrzymała całości środków niezbędnych do pokrycia kosztów podwyżek dla nauczycieli wprowadzonych przez rząd we wrześniu.

Zobacz też: „Weźcie się za ten bałagan!” Jak działa jedyna przychodnia w Rytrze?

Dla tak małej gminy jak Rytro, to naprawdę potężna kwota. – A potem mieszkańcy zastanawiają się dlaczego inne pozycje wyglądają skromniej niż by oczekiwali – zaznacza z goryczą Kotarba, bo jednocześnie wszyscy samorządowcy mają świadomość, że z powodu epidemii COVID-19 przyszły rok może się okazać jeszcze trudniejszy pod względem finansowym niż obecny i bez obciążeń oświatowych.

Mimo to Rytro nie rezygnuje z inwestycji i władze już planują remont kilku kluczowych dróg. I tak w oparciu o tzw. powodziówki zmodernizowane mają zostać:
- droga na Obłazach Ryterskich w kierunku osiedla Wielochów
- droga Życzanów – Podmakowica
- droga do osiedla Limasów w Suchej Strudze
- droga na Mikolaski
- droga przy stadionie.

Przedsięwzięcie ma kosztować około miliona złotych, gmina zabezpieczyła 200 tysięcy na wkład własny a pozostałe 800 tysięcy gmina ma nadzieję pozyskać z rządowego programu. Kolejne 100 tysięcy zarezerwowano na inne, drobniejsze już remonty gminnych dróg.

70 tysięcy kosztować ma przygotowanie dokumentacji i projektu kanalizacji na osiedlach Wilkówka i Potok Kordowiec. – Taką kwotę zaplanowaliśmy w budżecie, ale ile wyniesie rzeczywisty koszt przekonamy się dopiero po przetargu – zastrzega Kotarba.

Kolejna ważna informacja jest taka, że gmina wejdzie w 2021 rok z rezerwą finansową w wysokości 480 tysięcy. Jak wyjaśnia wójt, to środki, które Rytro dostało w ramach rządowej tarczy antykryzysowej. Mając na uwadze, że epidemia ciągle trwa, zamiast je od razu „przejeść” samorząd zostawił je na czarniejszą godzinę.

Zobacz też: Rytro: zobacz do kogo dzwonić jak śnieg odetnie dojazd

- Dzięki tym oszczędnościom będziemy mogli wymienić w przyszłym roku ogrodzenie cmentarza. Mieszkańcy proszą o to już od kilku lat i zarezerwowaliśmy na ten cel 40 tysięcy złotych.

Są też takie przedsięwzięcia, których powodzenie i realizacja w 2021 uwarunkowane są możliwością pozyskania dofinansowania unijnego. Sztandarowym przykładem są dwa projekty – budowa nowego przedszkola i wymiana całego oświetlenia ulicznego z sodowego na ledowe. W sumie ich wartość sięga aż 6,5 miliona złotych.

Jeśli sytuacja związana z epidemią się unormuje, zostaną ogłoszone odpowiednie konkursy, to gmina jest już w na tyle dobrej kondycji finansowej, że będzie można już rozważyć wzięcie kredytu na wkład własny.

Zobacz też: Rytro: pół miliona z tarczy - nie chcą przejeść, tylko pomnożyć

- Tak naprawdę budżet na 2021 rok jest budżetem otwartym, elastycznym. Nie chcieliśmy pewnych pozycji wpisywać na sztywno, bo nie wiadomo jak to się wszystko potoczy. Jest wiele czynników, na które gmina zupełnie nie ma wpływu, ale z którymi już dziś musimy się liczyć. Dlatego nie chcieliśmy wpisywać przedsięwzięć na wyrost, lepiej kolejne inwestycje wpisać w ciągu roku niż je zapowiedzieć a potem wykreślać – podsumowuje włodarz gminy.

W budżecie Rytra na 2021 rok jest też miejsce na akcent ekologiczny. W ślad za gazyfikacją gminy władze chcą w przyszłym roku wymienić ogrzewanie we wszystkich budynkach należących do samorządu. (e.stachura@sadeczanin.info fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu