Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
01/10/2022 - 18:35

Była PWSZ, teraz jest Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu zmieniła dzisiaj (1 października) nazwę na Akademię Nauk Stosowanych. Dzięki temu ta sądecka uczelnia będzie mogła sięgać po dodatkowe dotacje i starać się o możliwość kształcenia lekarzy.

Oficjalna zmiana nazwy uczelni była możliwa dzięki decyzji Ministerstwa Edukacji i Nauki. Sądecka uczelnia, która w tym roku świętuje 25-lecie działalności starała się o to od dłuższego czasu. Kilka miesięcy wcześniej władze PWSZ złożyły wniosek o zmianę nazwy, korzystając z możliwości jakie otwierała znowelizowana ustawa „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”. Nowosądecka PWSZ spełniła wszystkie wymagania formalne przekształcenia.

- Dwadzieścia pięć lat istnienia uczelni zbiegło się w czasie ze zmianą jej nazwy oraz ze zmianą statutu uczelni – mówi dr Tomasz Zacłona, rzecznik prasowy Akademii Nauk Stosowanych. – Oficjalna zmiana nazwy uczelni to nie tylko to, że uczelnia zyskuje dodatkowe uprawnienia i możliwości. Zmiana ta daje uczelni możliwość kształcenia nauczycieli, czyli kontynuacji tradycji, na którą PWSZ pracowała od początku swojego istnienia, ale też, jeśli oczywiście uczelnia uzyska pozytywną zgodę ministerstwa i akredytację, kształcenia lekarzy. Uczelnia będzie mogła też korzystać z dodatkowych funduszy Narodowego Centrum Nauki (środków, które były dedykowane dla uczelni naukowych, badawczych).

Oficjalna zmiana nazwy uczelni wprowadza również zmianę organizacyjną. Co to oznacza? Dawna PWSZ w Nowym Sączu stała się uczelnią wielowydziałową. Od dzisiaj każdy z sześciu Instytutów uczelni przekształcił się w Wydział, a dotychczasowi dyrektorzy Instytutów stali się dziekanami.

- Wiążę się to również z większą samodzielnością administracyjną – dodaje dr Zacłona. – Z tymi wszystkimi zmianami zwiększa się także prestiż uczelni.

Sądecka uczelnia obchodzi w tym roku 25-lecie swojego istnienia. W poniedziałek (3.10) rozpocznie się w niej nowy. 25. rok akademicki. W tym dniu zostanie również oficjalne otwarty budynek Wydziału Ekonomicznego Akademii Nauk Stosowanych.

Inauguracja rozpocznie się o 11.00, a poprzedzi ją msza święta w kościele św. Kazimierza w Nowym Sączu.

W tym roku na pierwszym roku studiów (studia stacjonarne i niestacjonarne) naukę rozpocznie około 1,1 tysiąca studentów. Od 1 października Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu będzie miała sześć Wydziałów.

[email protected], fot. IM.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu zmieniła dzisiaj (1 października) nazwę na Akademię Nauk Stosowanych.
Oficjalna zmiana nazwy uczelni była możliwa dzięki decyzji Ministerstwa Edukacji i Nauki.


Dziękujemy za przesłanie błędu