Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
15/10/2020 - 11:45

Co robić, jeśli za granicą skończył się termin ważności prawa jazdy?

Mieszkasz za granicą, koronawirus szaleje, kończy ci się termin ważności prawa jazdy i nie wiesz czy będziesz mógł przylecieć na święta do Polski? Spokojnie. W tym artykule wyjaśniamy procedurę przedłużania uprawnień do prowadzenia pojazdów. Sprawdź, co robić!

Jeśli wyjeżdżasz za granicę w celach zarobkowych lub przeprowadzasz się na jakiś czas, zwykle nie musisz wymieniać prawa jazdy – możesz korzystać ze swojego dokumentu dopóki nie utraci ważności. Oczywiście nie ma przeszkód, aby dobrowolnie wymienić prawo jazdy na równoważny dokument w nowym kraju zamieszkania, o ile jest to dłuższy wyjazd albo całkowita zmiana miejsca zamieszkania na kilka lub kilkanaście lat. Jeśli nie zachodzą żadne szczególne okoliczności (np. problemy ze wzrokiem), prawo jazdy jest wydawane na 15 lat.

Czytaj też: Jak uniknąć długów męża, czyli rozdzielność majątkowa, i to z datą wsteczną

- Jeśli przeprowadzasz się do innego kraju UE i ważność twojego prawa jazdy wygasa, musisz odnowić je w kraju, w którym masz miejsce stałego zamieszkania – czytamy na oficjalnej stronie Unii Europejskiej.

Posiadając polskie prawo jazdy warto wymienić je na brytyjskie. W związku z Brexitem unijne prawa jazdy są ważne w Wielkiej Brytanii tylko do końca 2020 roku. Od dnia 1 stycznia 2021 roku informacji o nowych przepisach będą udzielały odpowiednie organy administracji krajowej. (k.kos@sadeczanin.info, fot. KK)Dziękujemy za przesłanie błędu