Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
17/05/2019 - 15:10

Coś się szykuje? W starostwie obradowały służby od zarzadzania kryzysowego

Policja, pogranicznicy, wodni i górscy ratownicy… cały sztab ludzi zajmujących się kryzysowym zarzadzaniem obradował w sadeckim starostwie powiatowym. Co było okazją do tego pospolitego ruszenia? Wakacje, podczas których trzeba zadbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

Przygotowanie służb do zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży wypoczywającej w wakacje na Sądecczyźnie było tematem posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem starosty. Przed wakacjami służby już oceniły także stan kąpielisk i basenów w regionie, sprawdzą jeszcze między innymi stan sanitarny, bazę noclegową i stołówki w ośrodkach, które przyjmą gości.

- Ratownicy GOPR zapewnili, że są przygotowani do niesienia pomocy na szlakach turystycznych Beskidu Sądeckiego i Niskiego. Na obszarze o powierzchni 2011 kilometrów kwadratowych łączna długość głównego szlaku beskidzkiego wynosi około 150 km - informuje Paweł Szeliga z biura prasowego starostwa. - Z kolei WOPR będą dyżurować na akwenach wodnych. Formalnie jedynym zarejestrowanym kąpieliskiem jest Park Wodny "Stawy" w Starym Sączu, gdzie dyżur będzie pełniony do 15 września. Poza tym nad Jeziorem Rożnowskim do końca września funkcjonować będzie posterunek alarmowy.

Siły WOPR to 71 wykwalifikowanych ratowników. Bezpieczeństwa nad wodą, niezależnie od nich, pilnować będzie 41 ratowników z Instytutu Ratownictwa Na Wodach Górskich i Powodziowych. Planują oni patrolowanie rzek Dunajec, Kamienica i Poprad. Dysponują bardzo nowoczesnym sprzętem, w tym sześcioma poduszkowcami, mogącymi się poruszać zarówno po wodzie, jak i bagnach, piasku oraz trawie.

Przygotowane do wakacji są także służby medyczne. Sądeckie Pogotowie Ratunkowe dysponuje 14 zastępami wyjazdowymi, w tym trzema specjalistycznymi i 11 podstawowymi. Większość karetek stanowią pojazdy z napędem na cztery koła. O bezpieczeństwo dzieci i młodzieży dbać będą także policjanci, strażnicy miejscy i graniczni oraz strażacy. Służby sanitarne zbadają warunki wypoczynku, a także wodę w basenach. Na terenie powiatu jest ich łącznie 25 (w tym cztery odkryte).

Spotkanie służb, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w regionie, było też okazją do uhonorowania Złotym Jabłkiem Sądeckim Stanisława Michalika – nadleśniczego Nadleśnictwa w Piwnicznej-Zdroju. Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski przyznał je zasłużonemu leśnikowi w uznaniu zasług w rozwoju systemu bezpieczeństwa mieszkańców i turystów przebywających na Sądecczyźnie oraz dobrą współpracę z samorządem Powiatu.

Jm fot. Paweł SzeligaDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)