Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 maja. Imieniny: Floriana, Michała, Moniki
10/03/2012 - 11:43

Czubówna promuje polski: „Ojczysty – dodaj do ulubionych!”

Znana nowosądeczanka, dziennikarka, prezenterka telewizyjna i lektorka Krystyna Czubówna wzięła udział w kampanii promującej język polski: Kampania „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.
Pod tym hasłem prowadzona jest społeczno–edukacyjna akcja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którą uruchomiono 20 lutego w przeddzień Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego i która wciąż nabiera rozpędu. Właśnie zaczęto emisję reklam telewizyjnych, w których do prawidłowego stosowania języka ojczystego zachęca Krystyna Czubówna.

 Kampania „Ojczysty – dodaj do ulubionych” służy kształtowaniu świadomości językowej Polaków i propagowaniu dbałości o poprawność polszczyzny. Ma przypominać o roli i miejscu języka ojczystego w życiu Polaków, przyczynić się do podnoszenia świadomości językowej, do ugruntowania poczucia, że polszczyzna jest tworzona przez każdego użytkownika i że to każdy z nas jest za nią odpowiedzialny.

Współorganizują kampanię Rada Języka Polskiego i Narodowe Centrum Kultury. Akcji ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego patronuje prezydent Bronisław Komorowski. – Język należy znać i szanować. Należy unikać wulgaryzmów i pamiętać o tym, że od zasobu słów i umiejętności posługiwania się językiem, zależy nasza zdolność opisywania świata, oraz budowania wewnętrznej wrażliwości, która nas wzbogaca. Myślimy określonym językiem  – przekonywał podczas inauguracji kampanii minister Zdrojewski. Podkreślał, że sam dba o poprawność językową nawet pisząc sms-y, bo stara się unikać popularnych skrótowców. – Są jednak sytuacje, w których ich używam. Często łapię się na tym, że jak odpisuję zgadzając się na coś, to piszę „OK”, a nie „dobrze”. Nie umiem się tego zwyczaju pozbyć – dodał Zdrojewski. 

Elementem kampanii była debata „Polszczyzna czterech pokoleń”. Profesor Jerzy Bralczyk, wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego zaznaczał w jej trakcie, że do współczesnej polszczyzny przenika zbyt wiele zapożyczeń. – Bogactwo języka jest pożądane, ale gorzej, gdy prawie całe nasze teksty są w obcym języku. Jeżeli musimy pisać na murach, wyrażając swoje emocje, to piszmy po polsku, nie po angielsku – apeluje językoznawca.

– Język jest częścią naszego dziedzictwa, to język pozwolił nam przetrwać trudne historyczne czasy – dodał Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Liczy, że kampania wykreuje snobizm na mówienie poprawnym językiem.

– Polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie. Posługuje się nią ponad 40 mln ludzi w Polsce i poza jej granicami. Jak wykazują badania przeprowadzone pod koniec XX wieku, jest ona symbolem tożsamości narodowe. 92 proc. Polaków uważa, że tym, co spaja naród, jest właśnie język – podkreśliła dr Katarzyna Kłosińska z Rady Języka Polskiego. 

W kampanię zaangażowali się m.in. Andrzej Pągowski, Jacek Bocheński, Andrzej Seweryn, Gaba Kulka, Jacek Dehnel, Maciej Stuhr, Andrzej Poniedzielski, Jacek Fedorowicza, Marta Lipińska, Aga Zaryan, Marek Kondrata i Piotr Cugowski.

(BW)

Źródło: TVP, IAR, Facebook

Fot. Wikipedia/Andrzej Piasecki, Foksal Web Studio







Dziękujemy za przesłanie błędu