Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
14/06/2023 - 12:00

Dziki niszczą Twoje uprawy? Zobacz, kto powinien Ci wypłacić odszkodowanie

I znów napływają do naszej redakcji sygnały o szkodach, które robią w uprawach dziki. Tak jest w Barcicach w gminie Stary Sącz i w Siedlcach w gminie Korzenna. Zobacz, kto w takim wypadku powinien wypłacić odszkodowanie za szkody.

Zobacz też: Wilki grasują w Słowikowej i Siedlcach. Zagryzły dwa psy tuż przy domach

Jeśli chodzi o Barcice w gminie Stary Sącz, to dziki upodobały sobie szczególnie Podsapieniec. – W lesie nie ma jeszcze tyle jedzenia, nie ma jeszcze buczyny więc dziki, które mają już małe szukają pożywienia tam, gdzie jest go więcej i jest łatwiej dostępne. Ludzie posadzili sobie ziemniaki, to dziki je wyjadają – komentuje zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki, do którego mieszkańcy już stukali z tym problemem.

W tym wypadku bardzo szybko zadziałał też sołtys Barcic Tomasz Koszkul, który wraz z Nadleśnictwem Stary Sącz zorganizował dla chętnych mieszkańców oprysk, który ma odstraszać zapachem sarny, jelenie i dziki właśnie. Takie opryski robione są na bazie ludzkiego i wilczego zapachu. Szkopuł w tym, że skuteczne są jedynie przy bezdeszczowej pogodzie. Gdy popada – po zapachu.

Kolejny alarmujący sygnał dostaliśmy z Siedlec w gminie Korzenna. – Wczoraj, w nocy z niedzieli na poniedziałek w Siedlcach grupa dzików zniszczyła mi uprawę ziemniaków. Z 12 arowej działki 30 procent upraw zostało zniszczone, nie dosyć, że jest taka susza to i dziki niszczą plony ciężkiej pracy. Zgłaszany wielokrotnie problem do Zarządów Kół Łowieckich pozostaje nie rozwiązany – napisał do nas pan Jarosław.

Zobacz też: Nowy Sącz: nie wychodźcie z domów! Po osiedlu Chruślice spaceruje niedźwiedź

Biorąc pod uwagę skalę problemu raz jeszcze przypominamy, jak wyglądają procedury związane z odszkodowaniami za takie zniszczenia i kto je powinien wypłacić.
Na mocy umów – podpisanych z Regionalnym Dyrektorem Lasów Państwowych w przypadku lasów i z ze starostwem w przypadku pozostałych terenów - koła łowieckie są zobowiązane do prowadzenie racjonalnej gospodarki łowieckiej zgodnie z planem hodowlanym i wytycznymi specjalistów zajmujących się utrzymaniem równowagi między gatunkami, równowagi populacyjnej. Dalej myśliwi biorą na siebie szacowanie szkód łowieckich oraz wypłaty odszkodowań za nie i zadanie ograniczenia możliwości wystąpienia takich szkód.

I tu ważna uwaga. Nie dotyczy to tych szkód, o których teraz jest najgłośniej, czyli spowodowanych przez wilki i inne zwierzęta podlegające ochronie. W tym wypadku, na terenie Sądecczyzny szacowaniem takich szkód zajmują się wytypowani pracownicy naszych trzech Nadleśnictw a rekompensaty wypłacane są przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska – środki pochodzą ze skarbu państwa.

Jednocześnie przypominamy za szkody spowodowane przez lisy, kuny itp. które potrafią czasem zadusić jednorazowo nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt kur czy gołębi  – odszkodowanie nie przysługuje.

Wykaz kół łowieckich na terenie powiatu nowosądeckiego:
- Koło Łowieckie „Lis” w Korzennej obejmujące gminy: Grybów, Gródek n/D, Chełmiec, Korzenna;
- Koło Łowieckie „Szarak” w Nowym Sączu obejmujące gminy: Łososina Dolna, Gródek n/D, Chełmiec, Korzenna, Nowy Sącz;
- Koło Łowieckie „Cis” w Nowym Sączu obejmujące gminy Podegrodzie, Chełmiec, Nowy Sącz, Limanowa, Łukowica;
- Koło Łowieckie „Rogacz” w Nowym Sączu obejmujące Miasto Grybów, gmina Grybów, Kamionka Wielka, Ropa;
- Koło Łowieckie „Łoś” w Łososinie Dolnej obejmujące gminy: Gródek n/D, Łososina Dolna, Iwkowa, Limanowa Laskowa;
- Koło Łowieckie „Ponowa” w Rożnowie obejmujące gminy: Korzenna, Łososina Dolna, Gródek, Zakliczyn, Czchów;
- Koło Łowieckie „Jeleń” w Krynicy Zdroju obejmujące gminy: Łososina Dolna, Chełmiec, Nowy Sącz, Limanowa;
- Koło Łowieckie „Ryś” w Starym Sączu obejmujące gminy: Podegrodzie, Kamionka Wielka, Stary Sącz, Nawojowa, Chełmiec, Nowy Sącz;
- Koło Łowieckie „Darz Bór” w Nowym Sączu obejmujący gminy: Podegrodzie, Łącko, Stary Sącz, Łukowica;
- Koło Łowieckie „Żbik” w Nowym Sączu obejmujący gminy: Grybów Miasto, Łabowa Grybów gmina, Kamionka Wielka, Nawojowa, Chełmiec, Korzenna, Nowy Sącz, Bobowa.

Członkowie zarządów kół pełnią swoje funkcje społecznie i nie mają telefonów służbowych. Na potrzeby kontaktu z poszkodowanymi używają telefonów prywatnych i w ślad za tym ich telefony nie są udostępnianie za pośrednictwem Polskiego Związku Łowieckiego. Ale za to przedstawiciele kół łowieckich mają obowiązek podać swoje numery w Urzędach Gmin, na terenie których dzierżawią tereny a te z kolei mają obowiązek wywiesić je na tablicy ogłoszeń lub udostępnić w inny sposób osobie, która chce zgłosić szkodę.

([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info / Czytelnik) © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu