Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 maja. Imieniny: Floriana, Michała, Moniki
25/05/2014 - 11:12

Dziś wybieramy przedstawicieli do Europarlamentu

Już po raz trzeci Polacy głosują na swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Spośród 1277 kandydatów wybierzemy 51 eurodeputowanych. Według danych Państwowej Komisji Wyborczej o jeden mandat ubiega się średnio 25 kandydatów. Do udziału w wyborach w powiecie nowosądeckim uprawnionych jest ponad 160 tys. osób, natomiast w Nowym Sączu, 67 tys.
W 16 gminach w powiecie nowosądeckim jest 166 obwodowych komisji wyborczych. W Nowym Sączu to 52 komisje. Lokale wyborcze są otwarte od godz. 7.00. Zostaną zamknięte o godz. 21.00.

Podczas wyborów do PE Polska jest podzielona na 13 wielomandatowych okręgów wyborczych, z których część obejmuje jedno województwo,  a część to połączone dwa województwa. Tak jest w przypadku woj. małopolskiego stanowiącej jeden okręg z województwem świętokrzyskim. We wszystkich 13 okręgach wyborczych listy zarejestrowało 9 komitetów. Do Europarlamentu startują także 3 komitety, które nie zarejestrowały się w całym kraju.

Przychodząc do lokalu wyborczego musimy mieć dokument ze zdjęciem - najlepiej dowód osobisty. Na jego podstawie komisja stwierdzi tożsamość wyborcy i wyda kartę do głosowania. Sama karta do głosowania ma formę broszury. Są w niej listy poszczególnych komitetów wyborczych, a także numer listy, nazwa komitetu i wymienieni z imienia i nazwiska kandydaci do Parlamentu Europejskiego. Wyborca ma do dyspozycji jeden głos. Na każdej stronie karty do głosowania znajduje się informacja o sposobie głosowania. W kratce przy nazwisku danego kandydata trzeba postawić znak x, dwie przecinające się ze sobą linie w wyznaczonym okienku.

Tak jak w wyborach do Sejmu mandaty zostaną rozdzielone między komitety, które osiągną 5-procentowy próg wyborczy (według kodeksu wyborczego w wyborach do PE 5 proc. próg obowiązuje także komitety koalicji). Głosy oddane na listy w skali kraju będą przeliczane metodą d'Hondta. Dopiero później uzyskane przez komitet wyborczy mandaty będą rozdzielane pomiędzy okręgi w zależności od proporcji głosów oddanych na listę w danym okręgu. W odróżnieniu od wyborów krajowych - okręgi wyborcze nie mają więc przypisanej określonej liczby mandatów do zdobycia. To, ile mandatów przypadnie na dany okręg będzie pochodną kilku czynników: frekwencji, rozkładu głosów i mandatów pomiędzy poszczególne komitety w skali kraju oraz rozkładu głosów oddanych na komitety w poszczególnych okręgach.

Do godz. 21.00 obowiązuje cisza wyborcza. Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że obowiązuje ona także Internecie. Nie wolno więc publikować zdjęć kandydatów i udostępniać ich programów w mediach społecznościowych. Złamaniem ciszy wyborczej będzie także „polubienie” profilu kandydata na Facebooku i krótki wpis na Twitterze. W świetle prawa, takie postępowanie jest równoznaczne z wywieszeniem plakatu na ulicy.

Cisza wyborcza zakończy się o godz. 21. Wtedy poznamy wyniki sondaży exit poll (badanie wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego w dniu głosowania) przeprowadzonego przez firmę badawczą Ipsos dla TVP1, TVP Info oraz TVN24.

Cząstkowe wyniki głosowania obwodowych komisji wyborczych będą publikowane dopiero od godz. 23.00. Dopiero wówczas zakończy się głosowanie we wszystkich krajach członkowskich UE. Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego powinniśmy poznać w powyborczy poniedziałek późnym wieczorem lub do południa we wtorek - informuje PKW.
(mika)
Fot. arch.

 






Dziękujemy za przesłanie błędu