Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
01/08/2013 - 07:39

Gdzie najlepiej rodzić? Sprawdzamy dla Was ofertę porodówek

Kobiety spodziewające się dziecka często już na początku ciąży szukają odpowiedniego szpitala, w którym zdecydują się rodzić, a dzięki braku rejonizacji mogą wybrać praktycznie każdy. W naszej okolicy mają wybór między Nowym Sączem, Limanową, Roztoką, Gorlicami i Krynicą-Zdrój. Co mają w ofercie Oddziały Położniczo-Ginekologiczne? Gdzie kobiety rodzą najchętniej?

Limanowa - bezpłatne znieczulenie zewnątrzoponowe


Na Oddziale Ginekologii i Położnictwa w Szpitalu Powiatowym w Limanowej na świat przychodzi około 1500 noworodków rocznie. Pacjentki mają zagwarantowane wszelkie możliwe techniki porodowe i relaksacyjne. Dodatkowo, płatnie jest możliwość podpisania umowy z położną, która za odpowiednią kwotę zajmuje się ciężarną. Nie jest to opcja promowana przez szpital, ale na życzenie pacjentki dozwolona. Wizyty formalnie odbywają się między godziną 12 a 20, jednak odwiedziny odbywają się praktycznie cały czas, kiedy tylko jest potrzeba.
- Poród rodzinny, całkowicie bezpłatny, jest normą, cieszymy się jeśli ktoś z rodziny chce wspomóc rodzącą. Na życzenie i przy braku przeciwwskazań medycznych lekarz anestezjolog może wykonać bezpłatnie znieczulenie zewnątrzoponowe każdej rodzącej oraz podać jej środki przeciwbólowe – podkreśla Leszek Pieniążek, ordynator Oddziału Ginekologii i Położnictwa w limanowskim szpitalu. - Cesarskie cięcia są wykonywane jedynie jeśli są takie wskazania. Nie możemy robić ich na życzenie i to nie tylko w naszym szpitalu, ale w całej Polsce tak to przebiega.
Oddział liczy 64 łóżka, dwuosobowe sale, w których przebywają matki z dzieckiem. Łazienki wspólne znajdują się na korytarzu. Od maja kobiety decydujące się na poród właśnie w Limanowej mogą korzystać z odnowionego bloku porodowego. Dostępne są trzy odrębne klimatyzowane pokoje do rodzenia, w tym jeden do porodów rodzinnych oraz dwa jednoosobowe pokoje poporodowe z indywidualnym węzłem sanitarnym. W każdej sali porodowej jest urządzone stanowisko do resuscytacji (sztuczne oddychanie) noworodka. Planowany jest w najbliższym czasie remont Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, Noworodkowego i Patologii Noworodka. Przy szpitalu do dyspozycji pacjentek jest również Prywatna Szkoła Rodzenia.


Nowy Sącz - poród z gazem rozweselającym


Na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu w ubiegłym roku odbyło się ponad 2300 porodów.
- W szpitalu najwięcej jest oczywiście pacjentek z Nowego Sącza, oprócz nich często pojawiają się osoby zamieszkujące najbliższe okolice, rzadko zdarza się przyjmować na oddział pacjentki zamiejscowe, przyjeżdżające z innych, większych miast – mówi Małgorzata Niemiec, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. - Średnio na oddziale przebywa około 20 pacjentek jednocześnie, ale w razie konieczności jest możliwość zwiększenia tej liczby. Są cztery sale porodowe, w tym trzy pojedyncze do porodów rodzinnych.
Pacjentka przyjeżdżająca do porodu w sądeckim szpitalu może skorzystać ze znieczulenia wziewnego gazem Entonox (rozweselającego) oraz znoszenie bólu elektronicznymi stymulatorami nerwów TENS, są piłki oraz wanna do porodów w wodzie, materace i natryski. Wszystkie te metody szpital oferuje bezpłatnie. Na razie nie ma możliwości skorzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego. W szpitalu od lat jest możliwy bezpłatnie także poród rodzinny. Osoby bliskie, mogą odwiedzać pacjentki leżące na oddziale w godzinach 12 – 17, ale po za tym czasem odwiedzający również mogą zostać wpuszczeni jeśli jest taka potrzeba. Pod koniec roku planowana jest też reaktywacja szkoły rodzenia, która w nowosądeckim szpitalu funkcjonowała wiele lat.

Krynica - pomocna szkoła rodzenia


Krynica ma mało mieszkańców, siłą rzeczy są wśród wszystkich pacjentek przyjmowanych na oddział zamieszkałe w Krynicy, Gorlicach, Limanowej czy Nowym Sączu – zauważa ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu im. dr. J. Dietla w Krynicy-Zdroju Janusz Stettner.
Krynicki szpital oferuje jedynie klasyczną metodę porodu. Oczywiście pacjentka ma prawo wybrać pozycję, jednak najczęściej jest to właśnie pozycja klasyczna. W zeszłym roku na świat w krynickim szpitalu przyszło dokładnie 849 noworodków. Tutaj pacjentka również może skorzystać z porodu rodzinnego.
- Oprócz tego w lepszym przejściu przez trudy porodu ma pomóc funkcjonująca przy szpitalu szkoła rodzenia. Pozwala ona na zapoznanie się z przebiegiem porodu dużo wcześniej, dzięki czemu pacjentka wie, czego spodziewać się na sali porodowej – mówi Stettner.
Tak jak w nowosądeckim szpitalu i w Krynicy podczas porodu nie jest stosowane znieczulenie anestezjologiczne, w celu walki z bólem stosuje się mieszankę podtlenku azotu czyli znieczulenie wziewne gazem Entonox oraz znoszenie bólu elektronicznymi stymulatorami nerwów TENS. Do dyspozycji jest nowoczesna sala porodowa wyposażona w system ciągłego monitorowania płodu. Pacjentki wraz z dziećmi leżą w dwuosobowych salach, wyposażonych w węzeł sanitarny oraz kącik do pielęgnacji noworodka. Oddział chwalony jest przez pacjentki, które cenią sobie opiekuńczy, miły i pomocny personel, co jest bardzo ważne przy trudach jakie je czekają podczas porodu i zaraz po nim.


Roztoka - różne techniki łagodzenia bólu


Odział Położniczy i Ginekologiczny funkcjonuje także w Szpitalu Położniczo-Operacyjnym im św. Elżbiety w Roztoce (powiat tarnowski).
- Na Oddziale znajduje się 15 dwuosobowych sal, każda z łazienką i nowoczesnym asortymentem spełniającym normy zawarte w rozporządzaniu ministra zdrowia. W szpitalu rodzi się średnio 1100 dzieci na rok. Wśród pacjentek są osoby z całego województwa małopolskiego a także części podkarpackiego – mówi Renata Goryca, położna w Szpitalu w Roztoce. Dodatkowo na każdej z sal są dostępne worki sako i piłki. Worki są rodzajem pufy, która elastycznie dopasowuje się do ciała odciążając kręgosłup. Natomiast ćwiczenia na piłce połozniczej polecane są jeszcze kobietom przed porodem jako dobra gimnastyka. 
Jeżeli chodzi o sam przebieg porodu to pacjentki mają do wyboru różne formy łagodzenia bólu porodowego. Do najczęstszych należą: kąpiel w ciepłej wodzie, ciepłe i zimne okłady, masaż, anestezjolog może wykonać znieczulenie zewnątrzoponowe. Wymienione formy łagodzenia bólu są bezpłatne. Dodatkowo oddział oferuje różne techniki przeprowadzania porodu, takie jak: poród wodny do wyboru w dwóch wersjach: w wannie i pod prysznicem, a także poród klasyczny podczas którego pacjentka wybiera jaka pozycje przyjmie. Może chodzić, kucać, klęczeć lub siedzieć na piłce czy, może wybrać pozycję kuczną, kolankowo-łokciową, na kolanach w pionie, boczną czy kuczną na łóżku porodowym.
- Dodatkowo od początku szpital przeprowadza porody rodzinne. Właściwie podczas każdego porodu z wyjątkiem cięcia cesarskiego rodzącej towarzyszy ktoś bliski. Nie prowadzimy szkoły rodzenia, ponieważ w pobliżu szpitala funkcjonuje już taka instytucja, prowadzona przez jedną z położnych – zauważa Goryca. Nie ogranicza się również odwiedzin u ciężarnych. Są one dostępne w każdym czasie w ciągu dnia. Nie zezwala się na odwiedziny w nocy ze względu na komfort innych pacjentek przebywających na Oddziale.


Gorlice - w dowolnej pozycji z masażem i muzyką


W Szpitalu Specjalistycznym im. H. Klimontowicza w Gorlicach na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym na świat przychodzi rocznie około 1100-1200 noworodków. W oddziale znajduje się 40 łóżek, w tym 14 łóżeczek w części położniczej. Są one zlokalizowane w siedmiu salach dwuosobowych. Każda posiada własny węzeł sanitarny.
- Poza pacjentkami z terenu naszego powiatu zgłaszają się do nas również pacjentki z terenu Nowego Sącza, Jasła i Krosna – zauważa Beata Stępień, kierownik Organizacji i Nadzoru z gorlickiego szpitala. Tak samo jak w szpitalu w Nowym Sączu i Krynicy Zdrój pacjentki mogą skorzystać przy porodzie z Entonoxu - mieszanki gazowej uśmierzającej ból, jako znieczulenie wziewne oraz z Elle Tens elektrostymulatora - urządzenia uśmierzającego ból poprzez wysyłanie łagodnych impulsów elektrycznych. Do wyboru są również środki farmakologiczne - przeciwbólowe i rozkurczowe. Oferowane znieczulenia są bezpłatne. Rodzące mogą skorzystać również z worka sako, piłki, materaców do przyjmowania dogodnych pozycji, porodów w wodzie, muzykoterapii, masażu i akupresury.
- Odwiedziny, z uwagi na charakter pracy oddziału wskazane są w godzinach 13-17. Jednak w przypadkach wyjątkowych możliwe są bez względu na porę – stwierdza kierownik. – Jeśli chodzi o porody rodzinne odbywają się bezpłatnie, rodzina ponosi koszt związany bezpośrednio z pobytem osoby towarzyszącej – dodaje.
Szkoła rodzenia działa od około 10 lat, zajęcia są całkowicie bezpłatne. Prowadzą je położne pracujące na oddziale w gorlickim szpitalu.

Dominika Tabasz, Krzysztof Witek
Fot. (MIGA, JEC, BK), archiwum

Jakie są Wasze doświadczenia z porodówkami w regionie? Komentujcie!
 






Dziękujemy za przesłanie błędu