Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
25/01/2021 - 10:40

Gdzie są znaki, zakładajcie łańcuchy! Tiry sparaliżowały ruch na dwóch drogach

Na drogach powiatowych i krajówkach na Sądecczyźnie sytuacja drogowa jest napięta – mimo że drogowcy już w nocy zaczęli walkę ze śniegiem cały czas jest bardzo niebezpiecznie. Szczególny apel o zakładanie łańcuchów na kołach administratorzy kierują dziś do kierowców tirów.

Zobacz też: Zapomnieli o Kocich Plantach? Przejście z Wólek całkowicie zasypane śniegiem

Jak informuje dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Adam Czerwiński sytuacja jest cały czas „bardzo gorąca”. – Najtrudniej jest na podjazdach, staramy się cały czas interweniować u ekip, które odśnieżają nasze drogi, ale śnieg pada bez przerwy już od wielu godzin. Około godziny 8 rano w Librantowej było jeszcze w miarę bezpiecznie, kierowcy mogli swobodnie jechać do czasu aż w poprzek drogi zatrzymał się tir i zablokował cały przejazd. Dlatego gorąca prośba i apel do wszystkich kierowców, by tam gdzie są znaki nakazujące jazdę na łańcuchach rzeczywiście z nich korzystać – apeluje dyrektor.

Gdzie są znaki zakładajcie łańcuchy! Tiry sparaliżowały ruch na dwóch drogach

- Musimy też pamiętać, że ubity śnieg jest bardziej niebezpieczny i śliski niż lód. Dlatego jeśli ktoś nie musi korzystać z auta, to niech tego nie robi a jak już musi to niech zachowa najwyższą ostrożność – piesi przy takich opadach są bardzo słabo widoczni, mogą wejść na drogę w każdej chwili i jeśli nie będziemy jechać z odpowiednią prędkością nie wyhamujemy przed nimi – ostrzega Czerwiński, który osobiście pilotuje dziś akcję odśnieżania w terenie.

Zobacz też: Nowy Sącz – miasto pod śniegiem. Drogowcy toczą nierówną walkę z panią zimą

Rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z Krakowa Iwona Mikrut – Purchla zastrzega, że podobne opady śniegu występują dziś tylko na Sądecczyźnie i podobnie jak Czerwiński apeluje o ostrożność i o to, by nie lekceważyć znaków nakazujących nakładanie łańcuchów w obecnej, wyjątkowo trudnej sytuacji.

- Już od nocy na drogach krajowych na Sądecczyźnie pracowało 21 pługo posypywarek i 40 pracowników obsługi zimowej. Wszystkie drogi na tę chwilę są przejezdne. Około godziny 6 rano mieliśmy też sygnał o zalegającym na drodze błocie pośniegowych na odcinku DK 28 od Mszany Dolnej i na kolejnym odcinku Rabka – Nowy Targ na DW 47, ale mam informację, że to drogi też już są czarne – obrazuje sytuację rzecznik.

W Łabowej na DK 75 przez chwilę sytuacja była bardzo krytyczna – gminni urzędnicy ostrzegali rano kierowców m.in. za pośrednictwem portali społecznościowych, że jeden pas jest nieprzejezdny na wysokości Maciejowej. I w tym przypadku przyczyną zamieszania był tir, ale przy okazji widać na załączonych zdjęciach, że i auta osobowe lądowały w przydrożnych rowach. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: UG w Łabowej)Dziękujemy za przesłanie błędu