Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
17/02/2021 - 13:00

Gdzie zawisną biało-czerwone flagi? 21 gmin wygrało w rządowym konkursie

Sądecczyzna obrośnie biało-czerwonymi flagami. Niestety, nie w najbliższym czasie, ale pod koniec roku, bo wtedy rząd ma sfinansować zakup flag i masztów w gminach, które spełniły warunki w konkursie „Pod biało czerwoną”. Dzięki głosom mieszkańców flagi zawisną w 21 gminach na Sądecczyźnie.

Flaga Polski, Nowy Sącz. Fot. Iga Michalec

Czytaj również: Nowoczesny patriotyzm – czym jest i po co to komu potrzebne?

W konkursie „Pod biało czerwoną” zagłosowało ponad 417 tysięcy osób. Rząd sfinansuje zakup masztów i flag dla gmin, ale wyniki konkursu zależały od tego ilu mieszkańców poprze swój samorząd w głosowaniu online. Gminy powyżej 100 tysięcy mieszkańców musiały zebrać minimum 1000 głosów, mniejsze gminy, gdzie liczba mieszkańców nie przekracza 20 tysięcy – 100 głosów. Na gminy mieszczące się pomiędzy tym przedziałem musiało zagłosować minimum 500 mieszkańców.

Wybór miejsca, w którym staną nowe flagi, należy do samorządów. Gminy, które uzyskały odpowiednią liczbę głosów będą musiały jeszcze trochę poczekać, bo finał konkursu ze względu na walkę z pandemią przesunięto na koniec 2021 roku. Prezydent miasta Nowego Sącza, Ludomir Handzel, ma więc sporo czasu, żeby zastanowić się gdzie zawiśnie biało-czerwona flaga. Być może maszt stanie na Górze Zabełeckiej, bo taki pomysł pojawił się już trzy lata temu. Plany poprzedniego włodarza miasta, Ryszarda Nowaka, nie zostały jednak zrealizowane.

Czytaj więcej: Maszt Niepodległości ma stanąć na Górze Zabełeckiej w Nowym Sączu

Flagi Polski przed Ratuszem w Nowym Sączu, fot. Iga Michalec

W powiecie limanowskim tylko trzy gminy uzyskały właściwą liczbę głosów: gmina Tymbark, Kamienica oraz Mszana Dolna. Flagi zawisną w ośmiu gminach powiatu gorlickiego: w Łużnej, Gorlicach, Lipinkach, Ropie, Bobowej, Bieczu, Uściu Gorlickim i Moszczenicy.

W konkursie postarali się mieszkańcy gminy Nawojowa - zdobyli aż 523 głosy poparcia dla swojej małej ojczyzny. Na drugim miejscu w powiecie nowosądeckim uplasowała się gmina Łabowa. Flagi i maszty trafią również do gminy Łososina Dolna, Kamionka Wielka, Chełmiec, Korzenna, Rytro, miasto Grybów i Muszyna. W Gródku nad Dunajcem zabrakło tylko 6 głosów, żeby zakwalifikować się do dalszego etapu konkursu, czyli do sfinansowania zakupu flagi i masztu przez premiera. (s.siwulska@sadeczanin.info, fot. Archiwum Sądeczanina)Dziękujemy za przesłanie błędu