Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
02/11/2021 - 18:55

Ile zebrano na renowację zabytkowych nagrobków? Starosądeczanie nie zawiedli

Po rocznej przerwie spowodowanej epidemią COVID 19 we Wszystkich Świętych na nekropoliach w Starym Sączu kwestowano na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków, często miejsc pochówku najznamienitszych postaci Grodu św. Kingi. Ile udało się tym razem zebrać pieniędzy?

Stary Sącz: ile zebrano na renowację zabytkowych nagrobków?

Kwestowali tradycyjnie burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek i jego zastępca Kazimierz Gizicki, radni, członkowie i miłośnicy Towarzystwa Miłośników Starego Sącza oraz uczniowie miejscowych szkół – Szkoły Podstawowej im. ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu i Liceum Ogólnokształcącego im. Mari Skłodowskiej-Curie.  

- Udało nam się uzbierać 11 tysięcy 886 złotych i 64 grosze – z satysfakcją podsumowuje zbiórkę prezes TMSS Andrzej Długosz. Które nagrobki zostaną za to wyremontowane? – Tradycyjnie na wiosnę nasza komisja uda się na cmentarz, oceni sytuację i zadecyduje o wyborze – tłumaczy Długosz.

Każdy, kto wrzuciła datek do puszki otrzymywał w zamian piękną grafikę cenionego, miejscowego fotografa Andrzeja Ramsa, którego śmiało można nazwać kronikarzem piękna grodu św. Kingi i jego zabytków.

Zobacz też: Pamiętajmy o Janie Bielaku. Bez niego nie byłoby schroniska na Przehybie

A my przypomnijmy, że do tej pory z datków zebranych na kwestach w Starym Sączu udało się odrestaurować około 50 nagrobków za ponad sto tysięcy złotych w tym na nowym cmentarzu: Katarzyny Zembury z figurą Matki Bożej, Kunegundy Kosińskiej i Kingi Bocheńskiej, Marcina Cięciwy. Na starym cmentarzu: nagrobek niezidentyfikowany złożony z piaskowca i wapienia tuż obok kościółka świętego Rocha oraz nagrobek Szczęsnego Morawskiego w związku z przypadającymi w 2018 roku okrągłymi rocznicami jego urodzin i śmierci. W 2019 roku restauracji doczekały się z kolei nagrobki Karoliny Malik - Bałakiewicz oraz dwóch sióstr Agnieszki i Elżbiety z Baraściaków i Zbigniewa Nomarskiego. Dzięki hojności sponsorów TMSS wyremontowało też kapliczkę „ Bożej Męki” przy bocznej ulicy Polnej.

W 2021 r. odrestaurowano tylko nagrobek Alojzego Borka (fot.: powyżej) na nowym cmentarzu. To bardzo cenny obiekt z początku ubiegłego stulecia. Dzięki pracom konserwatorskim udało się przywrócić jego pierwotny kształt i zrekonstruowano cenną płaskorzeźbę przedstawiającą Matkę Boską z dzieciątkiem. - Tak więc kolejny zabytkowy, piękny nagrobek, dzięki ofiarności społeczeństwa został uratowany i może cieszyć pełnią swego blasku. Niewiele już takich nagrobków pozostało na starosądeckich cmentarzach – podsumowuje szef TMSS. ([email protected] Fot.: UM w SS)







Dziękujemy za przesłanie błędu