Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
16/11/2023 - 06:55

Imigranci: niemieckie MSW zapowiada zwiększenie deportacji

Kwestie imigracji ponownie są głównym tematem obecnym w opinii publicznej w Niemczech. Po raz pierwszy od dawna narracja jednak przestaje być pozytywna. Rząd Olafa Scholza jest powszechnie krytykowany przez obywateli za nieumiejętną politykę migracyjną. Coraz częściej podważana jest również idea „Willkommenskultur”, której twarzą była Angela Merkel. Odzwierciedlenie tych emocji widać w sondażach, gdzie pierwsze dwa miejsca zajmują partie prawicowe opowiadające się za bardziej restrykcyjną polityką migracyjną, czyli CDU i AfD.
  • Rząd federalny zapowiedział zmiany w prawie azylowym i migracyjnym
  • Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) przedstawiła swój projekt ustawy
  • Planowane jest zwiększanie liczby deportacji i zaostrzenia kar dla przemytników ludzi
  • Niemieckie władze lokalne domagają się większego wsparcia od rządu federalnego
  • Bardziej radyklanych działań domagają się dwie największe partie opozycyjne, czyli CDU i AfD

Zaraz po środowym posiedzeniu rządu (25.10) szefowa MSW Nancy Faeser z SPD stwierdziła: – „Właśnie wdrożyliśmy w rządzie ważną ustawę: zgodziliśmy się, że osoby bez prawa do pobytu będą szybciej opuszczały nasz kraj. Przewidujemy bardziej restrykcyjne środki, by przeprowadzać szybsze deportacje”.

Nowe regulacje mają uderzyć głównie w gangi przemytników: „Oprócz ogólnych ułatwień w procedurach deportacyjnych w ustawie położono nacisk na deportację przestępców, zwłaszcza przemytników. Będę się starać, żebyśmy podwyższyli minimalne kary dla przemytników, zwłaszcza w przypadku udowodnienia im czynów z użyciem przemocy” – zaznaczyła na konferencji Nancy Faeser.

Federalna Minister Spraw Wewnętrznych Niemiec zapowiedziała też zwiększenie wsparcia dla służb, by mogły one zrealizować nowe zadania. „Zrobimy wszystko, by zwiększyć siły policyjne i wypełnić te złożone zadania. Te środki są koniecznie” - stwierdziła.

Obecnie główny ciężar przyjmowania imigrantów i osób składających wnioski o azyl spoczywa w Niemczech na władzach lokalnych. Budzi to frustrację wśród samorządowców, ponieważ nie dysponują oni odpowiednimi środkami, a placówki dla obcokrajowców są przepełnione. Te problemy zaczęły już dotykać zwykłych obywateli.

Chadeccy samorządowcy nie kryją krytyki wobec minister Nancy Faeser. Według nich projekt ustawy jest zdecydowanie zbyt łagodny, a rząd federalny powinien podjąć bardziej zdecydowane działania.

Na przykład Peter Beuth (CDU), minister spraw wewnętrznych Hesji i obecnie rzecznik krajów związkowych kierowanych przez CDU w Konferencji Ministrów Spraw Wewnętrznych Krajów Związkowych, ostrzega przed dawaniem obywatelom złudzeń. „Musi być jasne dla wszystkich, że ta ustawa nie przyniesie żadnej znaczącej ulgi gminom”. Aby naprawdę ograniczyć imigrację, Niemcy i Europa potrzebowałyby raczej "zwrotu azylowego" (niem. Asylwende).

Użycie terminu „Asylwende” przez polityka CDU kojarzy się ze zwrotem „Zeitenwende”, które wprowadził kanclerz Olaf Scholz po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Niemiecka opinia publiczna przechodzi więc mniej lub bardziej radykalną transformację paradygmatów. Działania obecnego rządu pomimo twardych deklaracji, nie są jednak aż tak odważne. Nic nie wskazuje jednak na to, że temat imigracji przestanie być ważny dla opinii publicznej.

Brandenburski minister spraw wewnętrznych Michael Stübgen (również członek CDU), postrzega projekt ustawy Nancy Faeser jako "pierwszy element" na drodze do nowej polityki azylowej. Jednak nawet on zdaje sobie sprawę, że „ustawa ta nie zwiększy znacząco liczby deportacji”. Deportacje zwykle kończą się niepowodzeniem, ponieważ brakuje dokumentów paszportowych lub kraje pochodzenia nie chcą przyjmować swoich rodaków. „Te problemy nie zostaną rozwiązane przez ustawę” - stwierdził.

Minister spraw wewnętrznych Saksonii Armin Schuster (CDU) wyraził podobne poglądy. Uważa on planowaną ustawę za "pierwszy krok". „Niemcy potrzebują planu generalnego”, powiedział Schuster. Wezwał on między innymi do rozszerzenia listy bezpiecznych krajów do deportacji i ustanowienia „federalnych centrów wyjazdowych”, z których przestępcy będą mogli być deportowani tak szybko, jak to możliwe.

Z tym poglądem zgodził się również minister spraw wewnętrznych Bawarii Joachim Hermann (CSU). Po pierwsze wyraził ulgę, że „że rząd federalny w końcu zajął się kwestią migracji”. Według Bawarczyka najważniejszym priorytetem muszą być jednak teraz „umowy z często niechętnymi do współpracy krajami pochodzenia w celu przyjęcia z powrotem odrzuconych osób ubiegających się o azyl, które są zobowiązane do opuszczenia kraju”.

Bez nich nie byłoby możliwe znaczne zwiększenie liczby deportacji. „Dlatego też zawarcie tych umów musi być najwyższym priorytetem rządu federalnego”, mówi Herrmann.

Samorządowcy z partii SPD i Zielonych wypowiadają się w bardziej stonowany sposób i popierają projekt ustawy. Dokument będzie procedowany w niemieckim parlamencie i jest pewne, że deputowani CDU i AfD nie zgodzą się na jakiekolwiek próby złagodzenia przepisów, a prawdopodobnie będą zgłaszali własne poprawki.

Niezależnie od skuteczności nowego prawa, obserwujemy przesunięcie się opinii publicznej w Niemczech na prawo. Negatywne wypowiedzi dotyczące imigrantów i azylantów, które głoszą prominentni mainstreamowi politycy jeszcze niedawno uznane byłby za skrajnie prawicowe. Do tej pory tylko AfD jednoznacznie opowiadała się za zwiększeniem deportacji obcokrajowców. Jak te zmiany w niemieckim społeczeństwie wpłyną na Unię Europejską? (Stefan Kasprzyk/ISW) Fot. Legal Migration package/EC - Audiovisual Service

Źródła:

  1. https://www.welt.de/politik/deutschland/article248201622/Migrationskrise-Ernuechterung-ueber-Faesers-Abschiebeplan-in-den-Laendern.html
  2. https://www.dw.com/pl/szybsze-i-%C5%82atwiejsze-deportacje-z-niemiec-rz%C4%85d-przyj%C4%85%C5%82-projekt/a-67211199
  3. https://www.welt.de/politik/deutschland/plus248190256/Asylreform-Mehr-Abschiebungen-aber-eine-lange-Ausnahmeliste-fuer-spezielle-Personengruppen.html


Dziękujemy za przesłanie błędu