Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
30/07/2013 - 13:03

Jak w Nowym Sączu dba się o czystość? Według regulaminu

Jak często miasto odbiera odpady od mieszkańców, jakie kosze na śmieci są wymagane, co to jest odpad budowlany i rozbiórkowy – odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w „Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Nowego Sącza”. Dzisiaj (30 lipca) radni miejscy będą podejmować uchwałę wprowadzającą zmiany w dokumencie związane z obowiązującą od 1 lipca „ustawą śmieciową”.
Szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie Nowego Sącza określa regulamin. Wejście w życie znowelizowanej „ustawy śmieciowej”, która jest zgodna z dyrektywą Unii Europejskiej przyczyniła się także do zmian w regulaminie miasta. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Nowego Sącza radni będą podejmować uchwałę wprowadzającą zmiany treści dotychczas obowiązującego regulaminu.
- Zmiany dotyczą kilku zagadnień i oparte są na dotychczasowej praktyce we wdrażaniu nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Zmieniony zostaje sposób zbierania odpadów ulegających biodegradacji, częstotliwość odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne oraz doprecyzowane zostało odbieranie odpadów budowlanych i rozbiórkowych – informuje Dorota Goławska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Nowego Sącza.
Warto wiedzieć, że odpady komunalne dzielą się na kilka rodzajów. Są to: ulegające biodegradacji, czyli odpady, które ulegają rozkładowi tlenowemu lub beztlenowemu przy udziale mikroorganizmów; zielone – czyli odpady stanowiące części roślin pochodzących z pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów, parków i cmentarzy, a także z targowisk, z wyłączeniem odpadów z czyszczenia ulic i placów; wielkogabarytowe – czyli odpady, które ze względu na swoje rozmiary lub masę nie mogą być umieszczone w typowych pojemnikach z wyłączeniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego; niesegregowane – czyli zmieszane odpady komunalne oraz budowlane i rozbiórkowe – czyli odpady pochodzące z budów, remontów i rozbiórek, na które nie trzeba uzyskać pozwoleń na budowę lub których nie trzeba zgłaszać do administracji budowlano - architektonicznej.
Każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do selektywnej zbiórki odpadów, takich jak: przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i rozbiórkowe, zużyte opony, odpady zielone podlegające biodegradacji, papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło. Pomóc w tym mają odpowiednie kosze na śmieci oraz harmonogram odbiorów innych odpadów.
- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom właścicieli nieruchomości w zmianie regulaminu przyjmuje się, iż właściciele nieruchomości mogą zbierać łącznie wszystkie odpady ulegające biodegradacji lub z odpadami niesegregowanymi – zaznacza dyrektor Goławska. – Nowy harmonogram doprecyzowuje również częstotliwość odbierania odpadów komunalnych z nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy a powstają odpady komunalne tak, aby znane były terminy odbierania odpadów z tych nieruchomości, podobnie jak to jest na nieruchomościach zamieszkanych – dodaje.
Mieszkańcy mogą też zgłaszać potrzebę częstszego wywozu odpadów, niż określa to miejski dokument. Odpady powinny być składowane do specjalnych pojemników, których rodzaj i pojemność został jasno sprecyzowany w dokumencie. Do właścicieli posesji dostarcza je firma zajmująca się odbiorem odpadów. Jednak za utrzymanie takiego kosza odpowiada już mieszkaniec, który jest zobowiązany do dezynfekcji pojemnika, przynajmniej raz na kwartał.
Warto wiedzieć, że harmonogram odbierania odpadów komunalnych jest różny dla nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej i wielorodzinnej. Niesegregowane odpady dla pierwszych odbierane są nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu, a dla drugiej nie rzadziej niż raz w miesiącu. Przeterminowane leki należy oddawać do wyznaczonych aptek, a zużyte baterie w wyznaczonych punktach. Chęć oddania przeterminowanych chemikaliów oraz odpadów budowlanych i rozbiórkowych w obu przypadkach należy wcześniej zgłosić, a odbierane powinny być nie rzadziej niż raz na kwartał. Z nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny - nie rzadziej niż dwa razy w roku zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny powinien być odbierany nie rzadziej niż dwa razy w roku, meble i inne odpady wielkogabarytowe oraz zużyte opony - nie rzadziej niż dwa razy w roku, odpady zielone oraz odpady komunalne ulegające biodegradacji - nie rzadziej niż raz w tygodniu w okresie od kwietnia do października, papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło i opakowania wielomateriałowe - nie rzadziej niż jeden raz w miesiącu, a odpady komunalne ulegające biodegradacji - nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu w okresie od stycznia do marca oraz w okresie od listopada do grudnia każdego roku. Natomiast z nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe oraz zużyte opony odbierane będą nie rzadziej niż jeden raz w tygodniu, odpady zielone - nie rzadziej niż jeden raz w tygodniu w okresie od kwietnia do października papier, a metal, tworzywa sztuczne, szkło i opakowania wielomateriałowe - nie rzadziej niż jeden raz w tygodniu. Co z miejsc, które są nie zamieszkałe przez lokatorów, a powstają odpady komunalne, muszą one być usuwane dwa razy w miesiącu. Szczegółowy harmonogram odbierania odpadów komunalnych z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy w danym roku kalendarzowym określa kalendarz komunalny dostarczany przez miasto Nowy Sącz właścicielom nieruchomości pod koniec roku poprzedzającego odbieranie odpadów.
Regulamin wskazuje także, w jakich miejscach powinno być składowane: błoto, śnieg i lód. Mówi też w jakich miejscach i warunkach (poza myjnią) można myć samochód. Auto powinno stać na utwardzonej powierzchni, w takim miejscu, by powstające przy myciu ścieki mogły spływać do kanalizacji sanitarnej lub zbiornika bezodpływowego. Należy przy tym używać środków ulegających biodegradacji.
Ciekawe są też zapisy dotyczące obowiązków wynikających z tytułu posiadania zwierzęcia domowego. Właściciel zwierząt są zobowiązani do sprawowania nad nimi właściwej opieki i dbania, by nie były one uciążliwe dla otoczenia. Posiadacze gadów, płazów, ptaków i owadów w lokalach mieszkalnych lub użytkowych są zobowiązani zabezpieczyć je przed samowolnym wydostaniem się z pomieszczenia, a osoby mające zwierzęta egzotyczne mogą je wyprowadzać poza lokal jedynie na uwięzi. Osobny paragraf poświęcono posiadaczom psów. Zwierzę musi mieć obrożę, a gdy należy do rasy agresywnej także kaganiec. Psa można spuścić ze smyczy tylko w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi i tylko wtedy, gdy pies ma założony kaganiec, a jego właściciel zapewnia pełną kontrolę nad jego zachowaniem. Psów agresywnych nie można spuszczać z uwięzi. Każdy posiadacz zwierzęcia jest zobowiązany do sprzątania po nim odchodów.
Mieszkańcy Nowego Sącza, którzy posiadają zwierzęta gospodarskie muszą przestrzegać przepisów sanitarno-epidemiologicznych i posiadać budynek gospodarski spełniający wymogi9 budowlane. Natomiast chów i hodowla pszczół na terenie Nowego Sącza jest dozwolona jedynie na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej pod warunkiem, że ule pszczele będą zabezpieczone w sposób uniemożliwiający przypadkowy do nich dostęp i nie będą uciążliwe dla wszystkich użytkowników nieruchomości sąsiednich.
Właściciel nieruchomości, gdzie zbierane są odpady komunalne, istnieją zsypy i pomieszczenia zsypowe, są korytarze piwniczne, komory i węzły cieplne oraz inne pomieszczenia, a w szczególności pomieszczenia gospodarcze, magazyny, wiaty są zobowiązanie do przeprowadzania deratyzacji. Należy jej dokonać dwa razy do roku między marcem a kwietniem oraz październikiem a listopadem.
Z pełnym tekstem regulaminu można zapoznać się TUTAJ.

(ALF)
Fot. (ALF, ED )
 






Dziękujemy za przesłanie błędu