Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
09/06/2014 - 11:00

Jan Golba – doktor, burmistrz, samorządowiec

Kolejnym kandydatem do tytułu Samorządowca 25-lecia jest obecny burmistrz Muszyny, Jan Golba, który niemal od samego początku wolnej Polski aktywnie uczestniczy w życiu samorządowym regionu.

Czytaj: Samorządowiec 25-lecia: Znamy dziewiątkę nominowanych

Już niedługo poznamy wyniki rankingu gmin, jak nazywa się Ocenę Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego, przygotowywanego we współpracy Fundacji Sądeckiej z zespołem ekonomistów z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (zespołowi przewodzi prof. dr hab. Tadeusz Kudłacz). Przy tej okazji, podczas gali samorządowej w „Sokole” 28 czerwca zostanie także wręczony tytuł „Samorządowiec 25-lecia” .

Kandydatów do tytułu jest dziewięciu. Jednym z nich jest obecny burmistrz Muszyny, dr Jan Golba.
Jan Golba jest absolwentem UMCS w Lublinie na Wydziale Prawa i Administracji, a także absolwentem Studium Zarządzania Strategicznego dla dyrektorów generalnych. Tytuł doktora nauk prawnych zdobył na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytet Śląskiego w Katowicach. Odbył liczne kursy krajowe i zagraniczne, między innymi w Austrii i Francji, z zakresu ekonomii, marketingu i zarządzania, ale także turystyki i lecznictwa uzdrowiskowego, zarządzania zasobami ludzkimi, administracji publicznej, stosowania technik decyzyjnych i negocjacji, stosowania aktywnych technik psychologicznych.
Dr Jan Golba jest autorem około pięćdziesięciu publikacji - opracowań i prac naukowych oraz popularnonaukowych z zakresu: prawa, ekonomii, turystyki i uzdrowisk.

Od 2001 roku jest prezesem Zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP. W latach 1990-2002 pełnił funkcję burmistrza Krynicy-Zdroju, 2003-2006 był dyrektorem generalnym Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Później, w latach 2006-2009 był zastępcą burmistrza Szczawnicy, a od 2009 roku piastuje stanowisko burmistrza Muszyny.

Przez lata doświadczeń w samorządzie i zdobył wiele odznaczeń i wyróżnień. W 1990 roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, w 2004 – Złoty Krzyż Zasługi, a w 2011 roku odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1999 przyznano mu Oscara samorządowego im. Grzegorza Palki. Jan Golba został również wielokrotnie doceniony za działalność na rzecz miejscowości, w których przyszło mu rządzić. W 2004 roku przyznano mu Złoty Herb Miasta Krynicy-Zdrój, a w 2010 otrzymał Medal za Zasługi dla Miasta i Gminy Szczawnica im. J. Szalaya.

Opr. (i)
Fot. BOS/arch


Dziękujemy za przesłanie błędu