Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 4 sierpnia. Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego
20/05/2019 - 16:45

Jednostka powraca tam, gdzie zawsze była i, gdzie powinna być

Jedną z podsądeckich miejscowości, w których wielu mieszkańców poparło ideę powrotu na Sądecczyznę jednostki wojskowej nawiązującej tradycjami do słynnego 1 pułku strzelców podhalańskich jest Niskowa, w gminie Chełmiec.

To przed tamtejszym kościołem prowadzona była między innymi akcja zbierania podpisów pod tą inicjatywą, która kilka dni temu zakończyła się pomyślną decyzją. W mapę Nowego Sącza wpisze się batalion piechoty górskiej. Kiedy? Z pewnością koniecznych będzie jeszcze wiele decyzji, również na szczeblu rządowym.

Pozytywna decyzja dotycząca powstania tej jednostki będącej kontynuatorem tradycji legendarnego 1 PSP cieszy ks. Krzysztofa Prokopa, proboszcza parafii w Niskowej.

Był on zresztą jedną z osób wśród licznej delegacji z Sądecczyzny w Warszawie, kiedy minister Mariusz Błaszczak ogłaszał decyzję o utworzeniu w Nowym Sączu batalionu piechoty górskiej.

- Podpisuje się obiema rękami pod tym, aby te narodowe i patriotyczne tradycje, które pielęgnowała ta legendarna jednostka wróciły tutaj – mówi ks. Krzysztof Prokop. – Sądecczyzna jest regionem, w którym mieszkańcy zawsze stawiali je sobie za punkt honoru. To jeden z wielu argumentów przemawiających za tym, że ta jednostka powraca tam, gdzie zawsze była i gdzie powinna być. Wojsko będzie, jak sądzę podnosiło tego patriotycznego ducha wśród mieszkańców, a przede wszystkim wśród młodzieży. Żołnierze będą uczestniczyli w uroczystościach patriotycznych i religijnych, które będą odbywały się na Ziemi Sądeckiej.

Kwestią nie do przeceniania będą także, co zaznaczył proboszcz parafii w Niskowej, względy bezpieczeństwa.

- Mieszkańcy będą mieli poczucie bezpieczeństwa, poczucie, że to wojsko będzie tutaj, na miejscu. – dodaje duchowny. Wrócimy do tych chlubnych, historycznych korzeni, z których sądeczanie i Sądecczyzna byli i są tak dumni.

[email protected], fot. arch. Sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)