Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
04/10/2018 - 15:30

Jednostki ratunkowe przygotowują się do zimy. Ćwiczenia strażaków trwają

Zbliża się pora zimowa, a z nią, zwyczajowo zwiększa się ilość wezwań od osób potrzebujących pomocy. Jednostki ratownicze muszą być przygotowane na każdy scenariusz. W takim celu ratownicy grupy SGRW Krynica uczestniczyli w zgrupowaniu szkoleniowo-kondycyjnym, podczas którego doskonalili techniki ratownictwa wysokościowego.

Specjalistyczna grupa ratownictwa wysokościowego - SGRW Krynica skupia strażaków Państwowej Straży Pożarnej, którzy zostali przeszkoleni w ratownictwie wysokościowym. Jednostki takie są niezbędne w terenach górzystych i kurortach z licznymi wyciągami narciarskimi. Strażacy z SGRW są przeszkoleni do pracy na wysokości i ratowania uwięzionych ludzi na platformach widokowych czy kolejkach linowych.

Zgrupowania szkoleniowe są prowadzane cyklicznie. Ostatnie takie spotkanie odbyło się końcem września w Wałbrzychu i wzięło w nim udział dziesięciu strażaków. Głównym celem zgrupowania było doskonalenie technik ratownictwa wysokościowego, a w szczególności poruszanie się w terenie eksponowanym górskim, poręczowanie odcinkowe i autoratownictwo.


Zajęcia obejmowały organizowanie pozorowanych akcji ratunkowych, podczas których ćwiczono koordynacje działań oraz współpracę w zespole ratowniczym. Strażacy ćwiczyli na zaporze wodnej, a także w ramach doskonalenia sprawności fizycznej wychodzili na szlaki Sudetów i Karkonoszy. Obecnie, do 5 października na zgrupowaniu przebywa druga, ośmioosobowa grupa strażaków.


(KS) Fot. PSP w Nowym SączuDziękujemy za przesłanie błędu