Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
06/10/2020 - 12:50

Kiedy zmiana czasu na zimowy? W Polsce chcemy skończyć z przestawianiem zegarków

Dni stają się coraz krótsze, coraz wcześniej zapada zmrok i znowu trzeba się szykować do zmiany czasu z letniego na zimowy, choć mamy tego serdecznie dość. Większość Polaków jest przeciwna majstrowaniu dwa razy do roku przy zegarkach, tak wynika z badania przeprowadzonego dla „Gazety Polskiej Codziennie."

Kiedy znowu trzeba przestawiać zegarki? Wskazówki o godzinę cofniemy w nocy z 24 na 25 października. Jednak mamy tego serdecznie dość, tak wynika z badania przeprowadzonego dla "Gazety Polskiej Codziennie"

- 66 proc. ankietowanych opowiada się za rezygnacją ze zmiany czasu, a zaledwie 14 proc. chciałoby nadal przestawiać zegarki. Wśród ankietowanych zdecydowanie więcej zwolenników ma czas letni, czyli kiedy później robi się ciemno. Za zimowym jest tylko co dziesiąty ankietowany – podaje dziennik.  

Koronnym argumentem tych, którzy opowiadają się za koniecznością majstrowania przy czasie, jest oszczędzanie na prądzie. Jesienią i zimą, kiedy dni są coraz krótsze, dłużej świecą się lampy. Z powodu zimna włączamy ogrzewanie

Ta teoria jest nieprawdziwa twierdzi w wypowiedzi dla gazety Beata Jarosz-Dziekanowska, rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

- Zimowa zmiana czasu skraca czas trwania szczytu wieczornego i tu możemy mówić o zmniejszeniu zużycia energii. Jednak w trakcie wiosennej zmiany wykonujemy ruch dokładnie przeciwny. Zatem w skali roku zmiana czasu nie ma wpływu na istotne oszczędności w konsumpcji energii elektrycznej –wyjaśnia rzeczniczka.

Wokół zmiany czasu, dyskusja od dwóch lat toczy się w Brukseli. Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do oceny obecnie obowiązującego rozwiązania. Komisja przeprowadziła konsultacje.  Zebrała  4,6 mln odpowiedzi, z czego ponad 80 proc. było za zniesieniem zmiany czasu.

Wydawało się, że wreszcie ta uciążliwość zniknie. Pozytywną opinie w tej sprawie wyraził już Parlament Europejski, ale potem sprawy zaczęły się komplikować.

Członkowie Rady Unii Europejskiej uznali, że rezygnowanie ze zmieniania czasu mogłoby wprowadzić niemałe zamieszanie. Dodatkowo stwierdzili, że stanowisko Parlamentu Europejskiego w tej sprawie nie jest wyczerpujące.(jagienka.michalik@sadeczanuin,info)







Dziękujemy za przesłanie błędu