Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
02/10/2017 - 12:15

Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy 2017? Czy w ogóle do tego dojdzie?

kiedy nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy 2017? Więcej chłodnych pochmurnych, deszczowych dni i wcześniej zapadający zmrok sprawiają, że coraz częściej zadajemy sobie to pytanie. Dzięki temu zyskujemy nieco więcej światła, ale coraz częściej słychać głosy że cofnięcie zegarków o godzinę przynosi więcej strat niż zysków.

W 2017 roku zegarki z czasu letniego na zimowy trzeba będzie przestawić w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października. Wskazówki zegara powędrują do tyłu, czyli z godziny 3.00 na 2.00. To oznacza, że pośpimy dłużej. Zyskamy godzinę snu. Do rytmu letniego wrócimy dopiero w nocy z soboty 24 marca na niedzielę 25 marca 2018 roku.

czytaj też Nie może wyjść za mąż przez... rozkład jazdy autobusów

Zegarki przestawiamy dwa razy do roku, żeby w ten sposób lepiej wykorzystać  naturalne światło i oszczędzać energię. W zimowe poranki jest widniej, a wieczorem powinniśmy po prostu wcześniej iść spać. W lecie faza dnia jest bardzo długa i bardziej efektywnie można wykorzystać ten okres jasności.

Czas letni, który stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie, w tym prawie we wszystkich państwach w Europie, na stałe do polskiego kalendarza został  wprowadzony w 1977 roku. Coraz częściej jednak podnoszą się głosy, że zmiana czasu nie ma najmniejszego sensu, wręcz przeciwnie, przynos szkody gospodarce.

Na zmianie czasu traci transport publiczny i prywatny, sektor bankowy, a nawet inwestorzy giełdowi. Spada wydajność pracy, a na dodatek podupadamy na zdrowiu - przekonywał na antenie TVN24bis Tomasz Pułrół ze Stowarzyszenia KoLiber, które wraz z Fundacja Republikańską przygotowało na ten temat raport.  

- Pociągi muszą stać przez godzinę na stacji, banki co pół roku muszą aktualizować swoje oprogramowanie i przeprowadzać prace konserwacyjne - wyjaśniał Pułrół.

Raport trafił już do premier Beaty Szydło, ale jak na razie nie doczekał się odpowiedzi.

Podział na czas letni i zimowy chce zlikwidować też Polskie Stronnictwo Ludowe.  Projekt już został w złożony sejmie. Nie widomo jednak jak szybko zostanie zgłoszony do pierwszego czytania.

(ami)fot.A.MDziękujemy za przesłanie błędu