Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
23/05/2014 - 12:32

Kogut żąda od premiera informacji na temat Pendolino. Czy włoski pociąg pogrąży polską kolej?

Czy zawirowania wokół kontraktu PKP Intercity na zakup pociągów wysokiej prędkości Pendolino mogą stać się balastem , który zatopi polską kolejową spółkę? To dramatyczne pytanie stawia premierowi Donaldowi Tuskowi Stanisław Kogut, senator Prawa i Sprawiedliwości w oficjalnym oświadczeniu skierowanych do szefa rządu.
Sądecki polityk, były szef kolejarskiej „Solidarności”, żąda od Donalda Tuska rzetelnego poinformowania opinii publicznej o działaniach rządu zmierzających do rozwiązania konfliktu pomiędzy PKP Intercity a konsorcjum Alstom - producentem Pendolino.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu (16 maja) wicepremier i minister i gospodarki Janusz Piechociński powiedział na antenie radia RMF FM, że „kontrakt na Pendolino może zostać zerwany”. Mimo oficjalnego komunikatu PKP Intercity, w ktorym czytamy, że ”obecnie nie rozważa możliwości zerwania kontraktu z producentem” nie cichną spekulacje na temat takiej możliwości.
Pisaliśmy o tym: Czy Impuls sądeckiego Newagu będzie lepszy od Pendolino?

Poniżej pełna treść oświadczenia senatora Stanisława Koguta.

Szanowny Panie Premierze,
Polska kolej stoi na skraju przepaści. Jeśli nie zareaguje Pan odpowiednio na kryzys, związany z zakupem przez PKP Intercity SA pociągów Pendolino, czeka nas kolejne załamanie przewozów, ucieczka pasażerów, degradacja infrastruktury i zapaść kulturowa miejscowości i środowisk, skazanych na kolej.
Konflikt pomiędzy dostawcą i nabywcą składów wydaje się nie do rozwiązania. W warunkach przetargu znalazły się – jak wynika z prasowych doniesień – postanowienia, od których nie da się odstąpić, ale i nie można spełnić. Jedynym rozwiązaniem według niektórych komentatorów może być rozwiązanie umowy z producentem.

Pod Pendolino szykowano w ostatnich latach infrastrukturę. Znaczne wydatki okażą bezpodstawne, jeśli umowa nie zostanie zrealizowana. Obciążenia związane z kontraktem mogą stać się balastem, który zatopi Intercity SA. Prawdopodobnie nie ma dobrego rozwiązania tej sytuacji, lecz trzeba znaleźć takie, które wyrządzi dziś i w przyszłości jak najmniej szkód. Zbyt wiele niepowodzeń wiąże się z inwestycjami modernizującymi kolej. Informacje udostępniane opinii publicznej są fragmentaryczne i niepokojące.

Zwracam się do Pana Premiera z apelem o zbadanie przyczyn obecnego kryzysu; nie chodzi o to, by napiętnować odpowiedzialnych, choć nie powinni uniknąć rozliczenia za zawinione działanie, lecz głównie o to, by przerwać spiralę błędów i niemożności. Oczekuję również ustalenia takiego planu działania, który przyniesie jak najmniejsze szkody. Spodziewam się również, że Pan Premier poinformuje rzetelnie i wyczerpująco opinię publiczną zarówno o przyczynach kryzysu, jak i podjętych działaniach.

Z poważaniem: Stanisław Kogut - Senator RP

(mika)
Fot.JEC
 


Dziękujemy za przesłanie błędu