Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 maja. Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława
28/06/2023 - 18:00

Krynica: po ulewnych deszczach potoki zalewają domy. Mieszkańcy podpisują petycję o ich oczyszczenie i pogłębienie

Po intensywnych opadach deszczu (23 i 24 czerwca) potok Szczawny na osiedlu Zawodzie w Krynicy- Zdroju zbliżał się do niebezpiecznej granicy. Od poniedziałku (26 czerwca) mieszkańcy zbierają podpisy pod petycją do PGW Wody Polskie z prośbą o oczyszczenie i pogłębienie jego koryta, a także potoków Kryniczanka i Słotwinka.

Po ostatnich, intensywnych opadach deszczu ( 23 i 24 czerwca) potok Szczawny na osiedlu Zawodzie w Krynicy zbliżał się do niebezpiecznej granicy. W związku z tym, od poniedziałku (26 czerwca) zbierane są podpisy pod petycją, w której po raz kolejny mieszkańcy piszą do PGW Wody Polskie. Tym razem chodzi o oczyszczenie i pogłębienie jego koryta. Takich samych działań wymaga także Kryniczanka.

czytaj też: W regulacji krynickiego potoku Szczawny radna znalazła pomoc u posłanki

- W petycji skierowanej do PGW Wody Polskie wskazałam trzy ciągi wodne, ponieważ takie zgłoszenia otrzymałam od mieszkańców. – mówi radna Iwona Grzebyk - Dulak, która przygotowała i złożyła petycję. 

- Wodom Polskim Zarząd Zlewni w Nowym Sączu jednocześnie dziękuję za szybką reakcję na zgłoszenie i rozpoczęcie koszenia brzegów rzeki.

W petycji do PGW Wody Polskie w sprawie wyczyszczenia i pogłębienia koryta rzeki Kryniczanka, a także potoków Szczawny i Słotwinka w Krynicy-Zdroju czytamy:

- Z uwagi na (...) zgłoszenia mieszkańców, dotyczące tych trzech wodnych cieków (…) zwracamy się z prośbą o podjęcie działań zmierzających do regulacji oraz pełnego udrożnienia newralgicznych fragmentów oraz wyczyszczenia koryta rzeki Kryniczanka i potoków Szczawny oraz Słotwinka w Krynicy - Zdroju.

- Podczas intensywnych opadów deszczu (...) 23 i 24 czerwca zarówno rzeka, jak i potok ponownie zaczęły zagrażać mieszkańcom i ich mieniu, ponieważ płyną bardzo blisko ich domostw. W pobliżu ww. cieków wodnych zlokalizowane są zabudowania mieszkalne i gospodarcze oraz utwardzone drogi gminne i ścieżka rowerowa VELO Krynica.

- Tak drastyczne podniesienie poziomu wód może zagrażać nie tylko bezpieczeństwu mieszkańców i ich mieniu, ale skutkować naruszeniem infrastruktury gminnej i stabilności terenu.

Powyższe spiętrzenie się wody z jednej strony wynika z intensywności opadów, a z drugiej -  z braku podejmowania bieżących działań, których celem jest utrzymanie koryta i terenu do niego przylegającego w należytym stanie technicznym. Ostatnia kompleksowa regulacja koryta rzeki Kryniczanka miała miejsce po powodzi w 2010 roku, a potoku Szczawny bodajże ponad 30 lat temu.

- Sytuacja staje się coraz bardziej poważna, o czym informowaliśmy we wcześniejszym piśmie, kierowanym do Zarządu Zlewni w Nowym Sączu, jak również podczas wizji lokalnej, która odbyła się przy ulicy Zawodzie w listopadzie 2021 roku.

- Zarządzanie zasobami wodnymi służy m.in. zaspokajaniu potrzeb ludności i gospodarki oraz ochronie środowiska związanego z tymi zasobami. Zgodnie z treścią art. 231 Ustawy Prawo wodne - właściciel śródlądowych wód powierzchniowych jest zobowiązany utrzymać w należytym stanie technicznym koryta cieków naturalnych będących w jego władaniu.

W związku z powyższym ponownie prosimy  o reakcję i pozytywne rozpatrzenie naszej petycji, a zatem kompleksowe udrożnienie i wyczyszczenie koryta rzeki Kryniczanka oraz potoków Szczawny i Słotwinka w Krynicy-Zdroju.

Petycję, skierowaną do Polskich Wód do można podpisać:  https://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_wyczyszczenia_koryta_rzeki_kryniczanka_oraz_potoku_szczawny_w_krynicy-zdroju?fbclid=IwAR1fKZd8mJM_dvCf156T-LPHNcxGs9fAhcmiMpDxZRDIEsktgIuHKOpV2qU

Natomiast z powodu niebezpieczeństwa uszkodzenia i zalania drogi oraz nieruchomości prywatnych przy ulicy Jaworowej, radna Krynicy Górnej Maria Lelito (27 czerwca) złożyła interpelację do burmistrza miasta, Piotra Ryby. 

- Niektórzy mieszkańcy są zaniepokojeni stanem mostu, łączącego ul. Stara Droga z ul. Jaworową oraz muru oporowego, położonego przy ul. Jaworowej. - informuje radna Maria Letito. 

- Zgłosili mi jako radnej naszego okręgu wskazany problem, prosząc o interwencję w tej sprawie.

W interpelacji radna Krynicy Górnej zwraca się z prośbą o przeprowadzenie wizji lokalnej, a także podjęcie działań, zmierzających do przywrócenia tych obiektów do stanu bezpiecznego i swobodnego użytkowania. O odpowiedzi burmistrza na interpelację radna poinformuje mieszkańców. (MK), fot. mieszkańcy Krynicy. 







Dziękujemy za przesłanie błędu