Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
10/01/2019 - 12:20

Krynica-Zdrój: Stefan Półchłopek przeżył Birkenau i Buchenwald

74 lata temu w styczniu wyzwolono hitlerowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, a w kwietniu Sachsenchausen. Więźniem obu był Stefan Półchłopek (1916-2011) pseudonim „Magister”, żołnierz Związku Walki Zbrojnej AK, a po wojnie twórca Festiwalu im. Jana Kiepury, Honorowy Obywatel Krynicy-Zdroju.

Stefan Półchłopek

Stefan Półchłopek (1916-2011) urodził się w Krośnie nad Wisłokiem. Był magistrem prawa krakowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Do Krynicy-Zdroju trafił przez przypadek, za sprawą brata Tadeusza, zastępcy naczelnika poczty, który sprowadził tutaj rodzinę.

-„Mama miała pensjonat „Dana” na ulicy Słonecznej, który wydzierżawiała. Do naszej dyspozycji były dwa pokoje z kuchnią. Tam, w tym pensjonacie zaginęły mi wszystkie pamiątki z obozu”- wspominał  Stefan Półchłopek, który doskonale pamiętał przedwojenną, arystokratyczną Krynicę.

W okresie okupacji Stefan Półchłopek przybrał pseudonim „Magister”, był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej AK, współtworzył podziemną organizację opozycyjną. Za działalność konspiracyjną trafił do nazistowskiego obozu zagłady w Birkenau, pierwszym polskim transportem z Tarnowa.

Na ręce wypalono mu numer obozowy 96 030, przeprowadzano na nim eksperymenty medyczne. Podczas pobytu w obozie pisał wiersze i piękne listy do Matki. Przeżył obóz Birkenau, a potem Sachsenhausen i Buchenwald.

Po zakończeniu II wojny światowej powrócił do Krynicy. W powojennym uzdrowisku został Szefem Kultury Uzdrowiska. Był pomysłodawcą „Podwieczorku przy mikrofonie”, „Zimowych Dni Krynicy”, „Festynu z Dziennikiem” i wielu innych imprez.  W 1967 roku stworzył Festiwal im. Jana Kiepury, który organizował przez 15 lat.

 Był pierwszym kierownikiem trzech domów wczasowych Chorzowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego: Czerwonego Dworu, Stelli, Skarbówki.

W latach 1956 -1963 przewodniczył Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Inicjował i współtworzył „Plan Rozwojowy Krynicy z 1958 roku” oraz budowę pierwszych osiedli mieszkaniowych przy ulicach: Kraszewskiego, Tysiąclecia i Źródlanej.

Zasłużony dla Kultury, Sportu i Turystyki, Służby Zdrowia i Związku Inwalidów Wojennych został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oświęcimskim. Otrzymał tytuł „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej” oraz Medal Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Pisał wiersze, publikacje i listy.

Stefan Półchłopek zmarł 27 lipca 2011 roku, w wieku 95 lat.

(MK) fot. arch. aut







Dziękujemy za przesłanie błędu