Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
21/08/2020 - 19:05

Krynicki szpital przejmuje opiekę nad zakażonymi koronawirusem!

Krynicki szpital będzie sprawował opiekę nad chorymi na koronawirusa. Na razie ma nią być objętych dwieście osób. Takie rozwiązanie ma obowiązywać, wstępnie, do września. Skąd taka decyzja?

Jak już pisaliśmy wynika ona z faktu, że szpital jednoimienny w Krakowie, do którego z całej Małopolski trafiają pacjenci zakażeni koronawirusem zaczyna zapełniać się z uwagi na rosnącą liczbę chorych zmagających się z wirusem z Wuhan.

Czytaj także: Nowy Sącz: szpital przejmie opiekę nad pacjentami z koronawirusem

Do ubiegłego tygodnia w Małopolsce to właśnie Szpital Uniwersytecki zajmował się pacjentami z COVID-19, łącznie z tymi wypisanymi już do domu. Teraz, w związku z dużą liczbą zakażeń ta jednoimienna placówka musi być odciążona.

W ostatnich dniach toczyły się rozmowy, kto przejmie opiekę nad pacjentami, mającymi jeszcze wynik dodatni, ale nie wymagającymi już hospitalizacji, wypisywanymi z krakowskiego szpitala do domu i tymi, którzy przechodząc zakażenie bezobjawowo zmagają się z wirusem przebywając w warunkach izolacji domowej.

W początkach tego tygodnia szpital w Nowym Sączu przejął opiekę nad między innymi pacjentami wypisywanymi ze szpitala jednoimiennego w Krakowie.

Od wtorku (25 sierpnia) opiekę nad pacjentami zakażonymi koronawirusem przejmuje także szpital w Krynicy Zdroju.

- Jest taka decyzja i my się do niej dostosowujemy – mówi Sławomir Kmak, dyrektor szpitala w Krynicy Zdroju. – Przejmujemy opiekę nad pacjentami zakażonymi koronawirusem z kilku ościennych gmin, którzy mają dodatni wynik badania, ale nie muszą być hospitalizowani. Mam tu na myśli chorych z gmin: Krynica Zdrój, Muszyna, Piwniczna Zdrój, Łabowa. Być może jeszcze dojdą inne gminy, ale na ten temat trwają jeszcze uzgodnienia. W porozumieniu z dyrektor sądeckiego szpitala tych pacjentów przejmujemy od wtorku.

Jak mówi szef krynickiej lecznicy, placówka ta będzie sprawowała opiekę nad pacjentami z ościennych gmin, którzy przechodzą bezobjawowo zakażenie koronawirusem, a którzy przebywają w izolacji domowej.

- Do zadań naszego szpitala będzie należało skontaktowanie się z pacjentem między godz. 8, a 15. Także chory w tych godzinach będzie mógł skontaktować się z pracownikiem szpitala – dodaje dyrektor Kmak. – Szpital będzie się troszczył o wyznaczenie terminu pobrania kolejnego wymazu. W przypadku, gdy pacjent będzie miał dwa ujemne wyniki wymazów to nasza lecznica wystawi mu kartę ozdrowieńca. Jest to rozwiązanie na razie na miesiąc. Ma ono obowiązywać do końca września.

Dyrektor krynickiego szpitala wyraził nadzieję, że do tego czasu pojawią się przepisy, które przekażą te wszystkie zadania lekarzom rodzinnym.

Powiat nowosądecki ma nadal pierwsze miejsce w województwie, jeśli chodzi o liczbę aktywnych zakażonych. Cała Sądecczyzna, łącznie z miastem jest od ósmego sierpnia objęta czerwoną strefą.

Dzisiaj Marek Kwiatkowski, starosta nowosądecki rozmawiał o koronawirusowej sytuacji na Sądecczyźnie i uregulowaniem spraw związanych z opieką nad zakażonymi między innymi z Jarosławem Foremnym, małopolskim wojewódzkim inspektorem sanitarnym.

- Od dwóch dni jest mniejszy przyrost osób zakażonych – mówi starosta nowosądecki. – Jeśli taka tendencja utrzyma się w najbliższym czasie, może uda nam się wyjść z „czerwonej strefy”. Byłoby to ważne przede wszystkim dla uzdrowisk, które obecnie zamarły z braku ruchu sanatoryjno-turystycznego.

Starosta zaznacza również, że w obecnej sytuacji, kiedy w szpitalu jednoimiennym w Krakowie bardzo szybko zmniejsza się liczba wolnych łóżek, Sądecczyzna musi być solidarna.

- Potrzeby są bardzo duże, a sytuacja w Małopolsce nie jest dobra. Musimy być solidarni i pomóc w takim momencie, tym bardziej, że wielu chorych z Sądecczyzny korzystało i korzysta z pomocy placówki w Krakowie – dodaje starosta Marek Kwiatkowski.

Starosta ponawia również apel o przestrzeganie zasad sanitarnych: noszenie maseczek, częstą dezynfekcję rąk i przede wszystkim ograniczenie dużych imprez w lokalach zamkniętych. Zbliża się rok szkolny, - trzeba więc uważać jeszcze bardziej, aby się nie okazało, że w placówkach wybuchną ogniska koronawirusa.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. szpital w Krynicy Zdroju, źródło: własne, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.
 Dziękujemy za przesłanie błędu