Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
22/08/2022 - 15:05

Ks. prałat Stanisław Czachor i Władysława Franczak z odznaczeniami od prezydenta

Ksiądz Stanisław Czachor oraz Władysława Franczak zostali wyróżnieni Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski, nadanymi przez prezydenta Dudę. Uroczystość odbyła się w poniedziałek, 22 sierpnia, w nowosądeckim Ratuszu.

Wręczenie odznaczeń dla księdza Czachora i Władysławy Franczak

Ksiądz prałat Stanisław Czachor, wieloletni i pierwszy proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Kazimierza w Nowym Sączu oraz Władysława Franczak, aktywna działaczka NSZZ „Solidarność” w Limanowej, zostali odznaczeni Krzyżami Komandorskimi.

Uroczystość wręczania odznaczeń odbyła się w sali im. St. Małachowskiego w sądeckim Ratuszu. Poprzedziła ją msza święta w intencji ojczyzny w kościele św. Kazimierza.

Wręczenia w imieniu prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy, wręczył minister Piotr Ćwik, zastępca szefa kancelarii prezydenta RP. Ćwik wygłosił również okolicznościowe przemówienie.

Ksiądz prałat Stanisław Czachor otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Natomiast pani Władysława Franczak została wyróżniona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Poniżej można znaleźć krótkie życiorysy odznaczonych.

Podczas poniedziałkowej uroczystości w nowosądeckim Ratuszu wręczono także „Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości”. Medale otrzymali:

  • Józef Ciuła
  • Adam Hebenstreit 
  • Bożena Jawor
  • Zygmunt Lis
  • Maria Oćwieja
  • Jadwiga Pach
  • Krzysztof Pawłowski 
  • Marek Poremba
  • Jolanta Streer
  • Joanna Wituszyńska
  • Ryszard Zagóski

W podniosłym spotkaniu w Ratuszu wzięli udział przedstawiciele władz miasta na czele w prezydentem Ludomirem Handzlem i przewodniczącym Rady Miasta Krzysztofem Głucem, parlamentarzyści (Jan Duda, Patryk Wicher, Anna Paluch), senator Wiktor Durlak oraz liczni przedstawiciele Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, m.in. Krzysztof Kotowicz i Andrzej Szkaradek.

Ksiądz Stanisław Czachor – życiorys

W 2019 roku ksiądz prałat Stanisław Czachor obchodził doniosły jubileusz 50-lecia pracy duszpasterskiej w Nowym Sączu. W mieście znany jest jako wieloletni i pierwszy proboszcz parafii św. Kazimierza. To również żarliwy patriota i kaznodzieja.

Ks. Stanisław Czachor pochodzi z Niedzielisk koło Brzeska. Wyrastał w bardzo religijnej i patriotycznej rodzinie chłopskiej. Jego ojciec założył mleczarnię w Szczurowej i przyjaźnił się z Wincentym Witosem, razem trafili za działalność w PSL w 1932 roku do Berezy Kartuskiej.

W 1948 roku Stanisław Czachor wstąpił do seminarium tarnowskiego. Po święceniach kapłańskich pracował na parafii w Borzęcinie, a potem przez 11 lat w Dębicy. W 1969 roku objął rektorat kaplicy szkolnej w Nowym Sączu (po ks. Józefie Gucwie, późniejszym biskupie pomocniczym diecezji tarnowskiej), a w 1977 roku został pierwszym proboszczem parafii św. Kazimierza.

Proboszczował do 2001 roku, kiedy w wieku 70. lat przeszedł na emeryturę, pozostając w parafii jako rezydent, posługując niestrudzenie na kazalnicy i w konfesjonale.

Władysława Franczak – życiorys

Pani Władysława w 1980 roku włączyła się w działalność na rzecz przemian demokratycznych. Była współzałożycielką organizacji związkowej NSZZ „Solidarność” przy ZOZ w Limanowej. Wybrana do zarządu Tymczasowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w ZOZ w Limanowej, a w styczniu 1981 roku do Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w tym zakładzie.

Z odwagą, wielkim sercem i zaangażowaniem troszczyła się o sprawy pracownicze. Była pracownikiem pracowni RTG w Szpitalu Powiatowym w Limanowej. W stanie wojennym włączyła się w pomoc internowanym i ich rodzinom dostarczając lekarstwa i udzielając wszelkiej pomocy potrzebującym.

W stanie wojennym pisała i rozwieszała ulotki antykomunistyczne oraz wywieszała flagi państwowe i „Solidarności” przez co była często przesłuchiwana w Nowym Sączu. Została zwolniona z pracy.

W 1989 r. uczestniczyła w reaktywowaniu NSZZ „Solidarność” w ZOZ w Limanowej, a następnie  została wybrana do Zarządu Komisji Zakładowej w tym zakładzie. W 1989 roku była członkiem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Województwa Nowosądeckiego jako przedstawiciel Limanowej. 

Brała aktywny udział w organizowaniu wyborów do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 r. oraz w kampanii wyborczej kandydatów Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” do Parlamentu. Była członkiem Zarządu Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Miasta i Gminy Limanowa, brała udział w organizacji wyborów samorządowych w 1990 roku oraz w kampanii wyborczej kandydatów Komitetu Obywatelskiego.

Założycielka Biura Radia Maryja w powiecie limanowskim. Współpracowała przez kilkanaście lat z duszpasterstwem na Ukrainie i organizowała letni wypoczynek dla dzieci z Truskawca. Organizatorka m.in. licznych pielgrzymek na Jasną Górę oraz  wyjazdów grupowych m.in. na beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki. Aktywny orędownik wspierania rodziny przez państwo polskie.

Na uroczystość zapraszają Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” Region Małopolski, prezydent miasta Nowego Sącza, Klub Inteligencji Katolickiej w Nowym Sączu oraz biuro senatorsko-poselskie w Limanowej.

W galerii zdjęć poniżej można zobaczyć fotorelację z wręczenia odznaczeń. ([email protected], fot. SS)

Wręczenie odznaczeń w nowosądeckim ratuszu: ks. Stanisław Czachor i Władysława Franczak




Ksiądz Stanisław Czachor oraz Władysława Franczak zostali wyróżnieni Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski, nadanymi przez prezydenta Dudę. Uroczystość odbyła się w poniedziałek, 22 sierpnia, w nowosądeckim Ratuszu. Działaczom „Solidarności” wręczono również „Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości” (Fot. SS)






Dziękujemy za przesłanie błędu