Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
03/02/2015 - 08:27

Ksiądz Stanisław Kukla: Budowniczy obiektów sakralnych i człowiek wrażliwy na ludzkie potrzeby

Ksiądz prałat Stanisław Kukla, emerytowany proboszcz parafii Podole-Górowa w gminie Gródek nad Dunajcem to człowiek niezwykłej skromności, a jednocześnie bardzo sprawny organizator i budowniczy obiektów sakralnych oraz ich konserwator. Prowadzi własne gospodarstwo rolne. Swoimi płodami rolnymi dzieli się z najuboższymi mieszkańcami Podole-Górowa.
Jest kapłanem od sześćdziesięciu lat. Na terenie gminy Gródek nad Dunajcem pracuje już pięćdziesiąt dwa lata. Przez trzydzieści sześć lat (1963-1999) pełnił urząd proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Podolu-Górowej (parafia liczy około tysiąca wiernych), gdzie obecnie jest rezydentem.

Pomimo sędziwego wieku ksiądz pralat promieniuje pogodną, wręcz młodzieńczą, żywotnością. W maju tego roku obchodzić będzie sześćdziesiątą rocznicę święceń kapłańskich.

Obecny proboszcz parafii Podole - Górowa, ks. Andrzej Urbański stara się kontynuować linię duszpasterską księdza Stanisława Kukli, który jest dobrą duszą parafii. W parafii działa miedzy innymi Caritas, grupy apostolskie, schola, róże żywego różańca.

Wierni określają go jako kapłana wielkiego serca i jednocześnie bardzo skromnego, wrażliwego na ludzką niedolę. Jest oddany parafii i potrzebującym. Każdemu człowiekowi służy pomocą o każdej porze dnia i nocy.

Staraniami księdza prałata powstała parafia w Gródku nad Dunajcem. W latach osiemdziesiątych XX wieku wybudował nową plebanię przy parafii w Podolu-Górowej oraz poszerzył i ogrodził teren cmentarza parafialnego. Wybudował także kaplicę cmentarną w tej miejscowości.

Czynił starania nie tylko o budowę nowych obiektów sakralnych. Miał także na uwadze stan lokalnych zabytków. Na początku lat dziewięćdziesiątych ub. wieku dokonał gruntownej konserwacji zewnętrznej zabytkowego kościoła w Podolu-Górowej. Świątynia (wcześniej prawdopodobnie kaplica dworska) pochodzi z XVI wieku i znajduje się na szlaku architektury drewnianej w Małopolsce.

Członek kapituły kolegiackiej kościoła świętego Wawrzyńca Męczennika w Wojniczu (kanonik gremialny), która została erygowana w minionym roku przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Już jako emeryt ufundował sztandar dla Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Podolu-Górowej z którą parafia wzorowo współpracuje .
To nie wszystko, m.in. sponsorował upominki dla uczestników III Wieczoru Świętej Cecylii – Przegląd Piosenki i Muzyki Religijnej w Zakliczynie (powiat tarnowski). Chętnie bywa na koncertach kolęd i pastorałek w  szkole.

W prywatnych domach w Gródku nad Dunajcem prowadził lekcje religii dla dzieci i młodzieży. Na naukę religii dojeżdżał rowerem, w jedną stronę to około trzech kilometrów.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że przez cały okres swojego kapłaństwa prowadził duże gospodarstwo rolne. Płodami rolnymi (mleko, ser, miód, płody rolne), które wyprodukował w swoim gospodarstwie, dzieli się z najuboższymi paafianami. 

Na kandydata można głosować:

Za pomocą KUPONU KONKURSOWEGO

Wypełniając FORMULARZ INTERNETOWY

Wysyłając SMS o treści SR.04  na numer 7168


(Rob)
 






Dziękujemy za przesłanie błędu