Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 kwietnia. Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty
20/12/2021 - 11:20

Kto będzie administrował Rynkiem Maślanym? To źródło utrzymania wielu rodzin

Wszystko wskazuje, że miejska spółka Sądeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Nowym Sączu trzeci rok z rzędu będzie administrowała Miejskim Placem Targowym Rynek Maślany. Czy to wreszcie oznacza zmiany?

Rynek Maślany w Nowym Sączu dla wielu sprzedawców, handlujących w tym miejscu jest drugim domem, jest miejscem pracy, pozwalającym im utrzymać rodziny.

Miejska spółka Sądeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego od dwóch lat administruje tym miejscem. Jakie czynności obejmuje owo administrowanie?

Administrator czuwa nad tym, by handel na Rynku Maślanym był prowadzony zgodnie z obowiązującym regulaminem, przestrzega zakazu wnoszenia, sprzedaży i spożywania napojów alkoholowych. Przestrzega też tego, aby na tym terenie nie odbywały się gry hazardowe. W gestii administratora jest również czuwanie nad tym, by nie sprzedawano tam nafty, benzyny, trucizn, lekarstw i środków odtruwających, kamieni i metali szlachetnych oraz wykonanych z nich przedmiotów, papierów wartościowych, broni, amunicji, materiałów wybuchowych i pirotechnicznych, przedmiotów ekwipunku wojskowego i policyjnego, roślin objętych ochroną gatunkową i wszystkich zwierząt.

Administrator ma także obowiązek prowadzić bieżące naprawy, usuwać awarie, dbać o należyty stan techniczny i estetyczny obiektów i urządzeń, dbać o utrzymanie porządku i czystości na terenie placu targowego oraz czystości na chodnikach bezpośrednio przyległych do tego terenu, a w okresie zimowym o odśnieżanie.

Również wykonuje niezbędne remonty na terenu rynku. Dotyczy to poprawy warunków higieny i sprzedaży. Do jego obowiązków należy też między innymi sprawowanie opieki (w porozumieniu z Ogrodnikiem Miejskim) nad wałem obronnym (skarpą). Chodzi o wykaszanie trawy i sprzątanie skarpy. Administrator zawiera również umowy najmu z najemcami, którzy od lat handlują na Rynku Maślanym. Jest też zobowiązany wyznaczać sektory i miejsca do prowadzenia handlu. Może też z terenu targowiska usuwać osoby, które nie przestrzegają zasad prowadzenia handlu.

Administrator pobiera opłaty za rezerwację miejsca, a także inne opłaty, związane z korzystaniem z terenu placu. W tym roku były pobierane jedynie opłaty za rezerwację miejsca. Pozostałe nie. Warto zaznaczyć, że opłaty, które spółka pobiera od kupujących w całości trafiają do miejskiej kasy.

Wszystko wskazuje na to, że kolejny rok administrowaniem tej targowej przestrzeni w Nowym Sączu będzie zarządzała miejska spółka – Sądeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

- Obecnie trwają jeszcze negocjacje z właścicielem terenu - mówi Jacek Żelasko, prezes Sądeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Nowym Sączu. – Zakończą się one w tym tygodniu.

Wiosną i latem kupców (tych stałych i osób okazjonalnie sprzedających na rynku) jest więcej. Zima jest okresem, w którym handlujących jest zdecydowanie mniej.

Niestety, Rynek Maślany nie zmienia się od lat. Nie tylko sądeczanie robiący tam zakupy, ale także kupcy, dla których to miejsce jest miejscem pracy i źródłem utrzymania rodzin już chyba stracili nadzieję, że targowisko zostanie kompleksowo zmodernizowane.

- W tej chwili czekamy na rozstrzygnięcie kwestii przekazania miastu działki przy ul. Grybowskiej, na której stoją budynki po straży pożarnej – dodaje prezes Żelasko.  – Jeśli miasto otrzyma tą nieruchomość, która teraz pozostaje w gestii wojewody to wówczas zostanie wdrożona przebudowa całego rynku maślanego. [email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu