Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 maja. Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty
01/02/2013 - 08:00

Kwalifikacja wojskowa 2013: Najpierw komisja, potem rezerwa

W poniedziałek (4 lutego) rozpocznie się w Małopolsce kwalifikacja wojskowa. Potrwa do 30 kwietnia. Dotyczyć będzie blisko dwóch tysięcy osób z terenu Sądecczyzny.
Wojewoda Małopolski Jerzy Miller powołał Wojewódzką Komisję Lekarską, a także 23 komisje powiatowe. Stawi się na nich obowiązkowo ponad 25,5 tys. osób. Będą to w większości mężczyźni urodzeni w 1994 roku. Stawią się też mężczyźni urodzeni w latach 1989-1993, nie mający określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.
Wezwania do stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską przesyłane są imiennie. Nieodebranie wezwania nie zwalnia z obowiązku stawienia się przed komisją.
Jak kwalifikacja wygląda w Nowym Sączu i powiecie nowosądeckim?
- 4 lutego zaczyna funkcjonowanie Powiatowa Komisja Lekarska dla powiatu nowosądeckiego i miasta Nowego Sącza - informuje major Krzysztof Cabała z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Sączu. - Osoba, która została wezwana do stawienia się przed powiatową komisją lekarską i Wojskowym Komendantem Uzupełnień winna posiadać ze sobą dowód osobisty, zdjęcie formatu legitymacyjnego, zaświadczenie o pobieraniu nauki lub uzyskanym wykształceniu oraz inne dokumenty potwierdzające posiadane uprawnienia.
Osoby, które stawią się na kwalifikację wojskową, otrzymają orzeczenie Powiatowej Komisji Lekarskiej odnośnie zdolności do czynnej służby wojskowej, a więc:
kategoria A - zdolny do czynnej służby wojskowej
kategoria B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej
kategoria D - niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju
kategoria E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, po czym zostaną przeniesione do rezerwy po upływie 14 dni po wydaniu orzeczenia.

- Tym samym osoby te będą posiadały uregulowany stosunek do służby wojskowej - mówi major Cabała.
Kwalifikacja wojskowa w Nowym Sączu potrwa od 4 lutego do 6 marca, w powiecie nowosądeckim od 4 lutego do 30 kwietnia, w powiecie limanowskim od 4 lutego do 22 marca, a w powiecie gorlickim od 19 lutego do 29 marca.
W powiecie nowosądeckim prawie dwa tysiące osób zostało wezwanych do stawienia się przed Powiatową Komisję Lekarską. Ponad sześćset osób stawi się przed Powiatową Komisją Lekarską dla miasta Nowego Sącza. W powiecie limanowskim będzie to liczba ponad ośmiuset osób, zaś w powiecie gorlickim wezwano ponad tysiąc osób.

Czy kwalifikacja obejmie również kobiety?
- Na mocy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Obrony Narodowej z 21 listopada 2012 r. kwalifikacji wojskowej podlegają również kobiety urodzone w latach 1989-1994, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2012/2013 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków - informuje major Krzysztof Cabała.

Zygmunt Gołąb

fot. Zog







Dziękujemy za przesłanie błędu