Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 maja. Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława
20/05/2021 - 10:25

Lis zadusił 24 kury w Naściszowej. Dlaczego gospodarze nie dostają rekompensaty?

24 kury – tyle zadusił lis w gospodarstwie w Naściszowej w gminie Chełmiec. Do zdarzenia doszło w minioną niedzielę. Dlaczego gospodarze, którzy oczekują rekompensaty za straty zostali przez łowczych odprawieni z kwitkiem?

Lis zadusił 24 kury w Naściszowej. Gospodarze nie dostaną rekompensaty

Pani Maria Baran, właścicielka kur zgłosiła nam ten problem zaraz po tym jak przeczytała na naszym portalu o incydencie, do którego doszło w nocy z wtorku na środę w Łabowcu w gminie Łabowa. Tu wilki zagryzły 20 owiec.

– Pani napisała, że cały czas trwa szacowanie strat a mi w niedzielę liska zagryzła 24 kury. Miałam ich sumie 30, zostały tylko cztery. Liska przedostała się na podwórko i je zabiła a zabrała ze sobą tylko dwie. Resztę zostawiła. Mnie akurat wtedy nie było w domu. Jak wróciłam i zobaczyłam co się stało, to prawie dostałam zawału – opowiada kobieta.

Według jej wyliczeń straty to około tysiąc złotych. – 24 kury nisoki po 30 złotych plus 80 groszy za każde jedno jajko, które by zniosły do jesieni. Był u mnie łowczy, okazało się lisy mają norę zaraz trzydzieści metrów od mojego gospodarstwa, ale ja nie dostanę rekompensaty, bo myśliwi zwracają szkody dopiero jak je zrobią dziki. A taki lis potrafi przecież o wiele więcej szkody zrobić niż dzik, który zryje kawałek pola i wyżre trochę ziemniaków – nie kryje rozgoryczenia kobieta, która gotowa jest w tej sprawie pisać do samego marszałka województwa.

O wyjaśnienia poprosiliśmy Bogusława Rataja przewodniczącego zarządu, łowczego okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Nowym Sączu, który z miejsca zastrzegł, że wszystkie zasady związane z podobnymi odszkodowaniami wynikają ze stosownych ustaw: w tym o ochronie zwierząt i prawa łowieckiego.

I tak w przypadku szkód wyrządzonych przez żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie, bobry, czyli zwierzęta objęte całkowitą ochroną, za szkody odpowiada skarb państwa a cała procedura odbywa się za pośrednictwem RDOŚ, czyli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Z kolei Koła Łowieckie, z własnych środków, wypłacają odszkodowania za szkody wyrządzone przez: jelenie, daniele, sarny, dziki i łosie. – Ale dotyczy to tylko szkód w płodach i uprawach rolnych – zastrzega Rataj. I kolejna ważna rzecz – gdy do takich szkód dojdzie na terenie miasta – odszkodowanie wypłaca skarb państwa.

Reasumując – za szkody spowodowane przez lisy, kuny itp. – odszkodowanie nie przysługuje. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)







Dziękujemy za przesłanie błędu