Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 maja. Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława
17/01/2023 - 19:00

Ma wielu zwolenników i przeciwników. Kara śmierci powinna wrócić? Zagłosuj w sondzie

Dyskusja o karze śmierci wywołuje duże emocje. Choć obecnie w Polsce nie obowiązuje, to jej zwolenników oraz przeciwników nie brak. W dyskusji pojawiają się różne argumenty. Co na ten temat uważają czytelnicy „Sądeczanina”? Zachęcamy do głosowania w sondzie i dzielenia się opiniami.

Kara śmierci w Polsce

Kara śmierci była w Polsce stosowana niemal przez cały okres historii. Oficjalnie zniesiono ją w 1998 roku jednak do ostatniej egzekucji doszło w latach 80. Obecnie, licząc państwa europejskie, obowiązuje jedynie na Białorusi i w Rosji. Stosuje się ją również m.in. w USA i Chinach.

Jej stosowanie wywołuje bardzo duże emocje i jest niezwykle kontrowersyjne. Kara ma zarówno swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. W całej dyskusji pojawia się wiele argumentów. Pytaliśmy o to również sądeczan podczas sondy ulicznej. Ich zdania były mocno podzielone.

Czy kara śmierci powinna obowiązywać?

Zwolennicy zauważają m.in., że kara śmierci może być odstraszająca dla potencjalnych zbrodniarzy oraz jest adekwatna do popełnienia zbrodni ze szczególnym okrucieństwem. Przeciwnicy z kolei twierdzą, że jest ona niezgodna z prawami człowieka, a wyroki wydawane przez sądy są często błędne, co może prowadzić do odebrania życia niewłaściwej osobie.

Niedawno o karze śmierci mówił także premier Mateusz Morawiecki. Podczas rozmowy z internautami stwierdził, że jego zdaniem, za najcięższe przestępstwa powinna być dopuszczalna. Jak dodał, uważa, że to przedwczesny wynalazek minionych lat. Rzecznik rządu Piotr Mueller wyjaśnił jednak w Polsat News, że to osobiste zdanie premiera, a rząd nie dyskutuje w tej chwili o wprowadzeniu kary. Tłumaczył, ze zakazuje tego również Karta Praw Człowieka.

Karze śmierci sprzeciwia się także religia katolicka. - Kościół w świetle Ewangelii naucza, że kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby i z determinacją angażuje się na rzecz jej zniesienia na całym świecie - czytamy w punkcie 2267 Katechizmu Kościoła Katolickiego. Dodajmy, że jego brzmienie zmienił w 2018 roku papież Franciszek. Wcześniej, katechizm mówił, że kiedy tożsamość i odpowiedzialność winowajcy są w pełni udowodnione, tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem. Jeśli możliwe do zastosowania są jednak środki bezkrwawe, to należy z nich korzystać.

Niemal każdy ma na ten temat swoje zdanie. A co uważają czytelnicy „Sądeczanina”? Zagłosujcie w naszej sondzie. Głosowanie trwa do 22 stycznia. Czekamy również na Wasze opinie. ([email protected], fot.: Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne)

Aby zagłosować przejdź na kolejną stronę







Dziękujemy za przesłanie błędu