Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 19 września. Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
27/10/2018 - 13:10

Marszałek Józef Piłsudski stoi już na cokole. W niedzielę odsłonięcie pomnika

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego stoi już na cokole, na skwerze nieopodal Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu. W niedzielę 28 października zostanie uroczyście odsłonięty.

W tym miejscu do 2015 roku stał pomnik "wdzięczności" Armii Czerwonej. Zanim go rozebrano to ekshumowano prochy żołnierzy Armii Czerwonej i przeniesiono je na miejsce wiecznego spoczynku do kwatery, gdzie spoczywają ich rodacy na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu.

Dwa lata później Rada Miasta Nowego Sącza przegłosowała uchwałę o wyrażeniu zgody na wzniesienie pomnika.

O postawienie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu apelowano już wkrótce po śmierci marszałka w 1935 roku.

Ta myśl urzeczywistniła się w tym roku, w 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Od wielu lat zabiegali o to mieszkańcy związani m.in. ze Stowarzyszeniem Nowosądecka Wspólnota i Społecznym Komitetem Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego.

To właśnie Społeczny Komitet Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego prowadził zbiórkę pieniędzy na ten cel. Odbywały się publiczne kwesty i koncerty charytatywne. Sądeczanie wspierali finansowo ten szczytny cel jak mogli. Przed odsłonięciem pomnika okazało się jednak, że koszty budowy będą zdecydowanie wyższe, niż pierwotnie zakładano. Oszacowano je na około 800 tysięcy złotych.

Na ostatniej sesji Rada Miasta Nowego Sącza przyjęła uchwałę „w sprawie udzielenia dotacji celowej na dofinansowanie kontynuacji inwestycji związanej z realizacją zadania pn. „Budowa pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego”. Z budżetu miasta została wyasygnowana kwota 250 tys. złotych.

Rzeźba marszałka Józefa Piłsudskiego siedzącego na swojej ukochanej Kasztance dotarła do Nowego Sącza wczoraj wieczorem. Potem zaczął się jej montaż. Rzeźba została podniesiona przez dźwig do góry i opuszczona na przygotowany cokół.  

Marszałek Józef Piłsudski pięknie prezentuje się na skwerze przy al. Wolności. Wielu mieszkańców zatrzymywało się dzisiaj i robiło  zdjęcia pomnika telefonami komórkowymi.

- Naprawdę piękny pomnik - komentuje starsza pani, która dołączyła do grupki oglądających monument. - Nareszcie. Zawsze powinien tu stać. Jestem pod ogromnym wrażeniem.  

Przypomnijmy, że Nowy Sącz jako pierwsze miasto na ziemiach polskich nadało Józefowi Piłsudskiemu tytuł honorowego obywatela miasta. Marszałek bywał w Nowym Sączu wielokrotnie, ale historia najbardziej zapamiętała jego wjazd na czele ułanów po bitwie pod Marcinkowicami. Piłsudski z rozrzewnieniem wspominał entuzjastyczne przyjęcie i gościnę u sądeczan. 

Uroczystości związane z odsłonięciem pomnika  rozpocznie jutro (28 października) msza święta o godz. 12.15 w kościele św. Kazimierza. O godz. 13.10 uczestnicy przejdą ulicami: Długosza, Mickiewicza, Al. Wolności pod pomnik.

Jego  odsłonięcie przewidziane jest o godz. 13.40, a po nim rozpocznie się uroczysta przysięga młodzieży ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW.

[email protected], fot. IM.

Marszałek Józef Piłsudski stoi już na cokole
Marszałek Piłsudski stoi już na cokole


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe