Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
14/04/2018 - 11:05

Maszkowice: osada do egzekucji. To już koniec romskiego osiedla?

Co sprawia, że większość z dwustu mieszkańców romskiej osady w Maszkowicach od dziesięcioleci wegetuje w tak fatalnych warunkach? Mają „domy” sklecone z byle czego, zamiast sanitariatów wychodki, ciepłą wodę grzaną w garnku na piecu…

SądeczaninPrzypomnijmy. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Nowym Sączu wydał decyzję o rozbiórce ponad trzydziestu domów znajdujących się na osiedlu romskim w Maszkowicach.

Większość budynków w osadzie romskiej w Maszkowicach musi być rozebranych, bo stoją nielegalnie. Co więcej, postawiono je na terenach, które w ogóle nie są przeznaczone pod zabudowę.

O tym, jak wygląda ich osiedle znów głośno zrobiło się po śmierci dziecka, które spłonęło w pożarze byle jak skleconej budki. Co dzieje się tu teraz i czy przełomem stanie się wydany już nakaz wielkiej rozbiórki?Chodzi, niestety, o większość domów. Dla mieszkających w nich rodzin, widmo utraty nawet takiego lokum jest niewyobrażalne. Mieszkańcy osady nie chcą się z tym pogodzić.

Trzydzieści sześć samowoli do rozbiórki.  Jest już jedna decyzja  egzekucyjna

- Kto zapewni nam dach nad głową? - pytają zdenerwowani mieszkańcy osady.  - Gdzie się podziejemy, jak stracimy nasze domy?

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla powiatu nowosądeckiego, na wniosek wójta gminy Łącko przeprowadził kontrole praktycznie we wszystkich budynkach stojących w osadzie romskiej.

SądeczaninDziałania te są trwają od września 2016 roku. Wójt gminy Łącko wystąpił wtedy do nadzoru budowlanego o sprawdzenie części z tych obiektów, z uwagi na możliwość wystąpienia zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców. Okazało się, że nie były to czcze obawy, gdy doszło w osadzie do tragedii. W pożarze drewnianej przybudówki, w której mieszkała romska rodzina, zginął mały chłopiec.

- Uważam, że powiadomienie służb nadzoru budowlanego przez wójta gminy Łącko, było ze wszech miar słuszną decyzją - uważa Janusz Golec, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Służby nadzoru budowlanego sprawdziły domy Romów czy zostały postawione leganie i czy nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego. Jaki był efekt tych kontroli? Szokujący dla społeczności mieszkającej w osadzie.

Wypowiedzi Romów, opinie urzędników, zdjęcia z Maszkowic... Pełny raport na temat osady w Maszkowicach tylko w kwietniowym wydaniu mieisęcznika "Sądeczanin"!Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe