Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
29/11/2023 - 16:50

Metamorfoza sądeckich szkół za dziesięć milionów przyniosła miastu oszczędności [ZDJĘCIA]

Niektóre sądeckie szkoły przeszły gruntowną termomodernizację. - To oznacza nie tylko mniejsze zużycie energii cieplnej i elektrycznej, co przekłada się na oszczędności dla miasta – podkreśla prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. - To także na efekt ekologiczny dodaje.

Ich zniszczona elewacja straszyła od lat, teraz cieszą oko nowymi tynkami. Taką metamorfozę przeszły w ostatnim czasie  niektóre sądeckie szkoły. Efekt jest podwójny. Chodzi nie tylko o stronę wizualną, ale także o poprawę efektywności energetycznej budynków, które przeszły też gruntowną termomodernizację.

- W sumie w  tej kadencji zostało kompleksowo wyremontowanych  sześć szkół mówi  prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. –Pasmo remontów w budynkach oświatowych rozpoczęliśmy od Szkoły Podstawowej numer 6 przy ulicy Tarnowskiej, później – niemal równocześnie prowadzony był remont kolejnej szkoły – Zespołu Szkół Ekonomicznych, przy ulicy Grodzkiej.

W tym roku udało się przeprowadzić remont w czterech placówkach, w  Zespole Szkół Elektryczno – Mechanicznych, II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej i  w szkołach podstawowych numer  9  oraz numer 17. W Zespole Szkół Elektryczno – Mechanicznych, oprócz tradycyjnych prac nowum jest winda, która nadaje budynkowi świeżości i nowoczesności.

- Dla mnie infrastruktura oświatowa jest bardzo ważna, bo jest to miejsce pracy dla wielu sądeckich nauczycieli – dodał prezydent Handzel. – A i też uczniom milej przychodzi się do wyremontowanej szkoły. Milej się w niej uczy.

Wyremontowane placówki oświatowe to także czysta oszczędność dla miasta. Przekłada się to oczywiście na efekt ekologiczny. Takie kompleksowo wyremontowane placówki to przede wszystkim mniejsze zużycie energii cieplnej i elektrycznej.

Dzięki staraniom miasta placówki otrzymały dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Udało się pozyskać  blisko 10 mln złotych. To sto procent dofinansowania. Miasto pokrywa tylko  koszty podatku VAT.

Podstawowym celem termomodernizacji jest zmniejszenie zużycia energii oraz związane z tym zmniejszenie kosztów zapewnienia odpowiednich warunków komfortu użytkowania i odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniach. Najczęściej trzeba w tym celu ocieplić przegrody zewnętrzne, wymienić lub wyremontować okna, zmodernizować lub wymienić system grzewczy, unowocześnić system wentylacji i usprawnić system wytwarzania ciepłej wody.

Co się zmienia, jeśli okna zostają wymienione na takie, które zostały wyprodukowane według nowoczesnych technologii? Okna nowej generacji są dwu-, trzyszybowe, a więc mają w środku jedną lub dwie komory. To stanowi barierę dla  uciekającego na zewnątrz ciepła. Okna w ogóle są jednym z najistotniejszych elementów termomodernizacji. Niebagatelną rolę odgrywa też ich właściwy montaż na styku ze ścianą.

Stare budynki, także te szkolne, budowane kilkadziesiąt lat temu, nie miały warstwy izolacyjnej. Teraz  przeprowadza się ich termomodernizację. To docieplenie ścian warstwą styropianu. Dzięki temu ciepło  nie ucieka i  jest go więcej w pomieszczeniach.

Projekt pn. "Poprawa efektywności energetycznej w nowosądeckich szkołach" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko

Artykuł sponsorowany







Dziękujemy za przesłanie błędu