Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
17/01/2021 - 09:00

Militaria zyskują na popularności. Coraz więcej broni w naszych domach

Czy dostęp do broni powinien zostać rozszerzony? W tym temacie zdania od lat są bardzo podzielone. Jak wynika jednak ze statystyk policyjnych w ubiegłym roku w naszym województwie wydanych zostało więcej pozwoleń na broń niż w 2019 roku. Jakie rodzaje dominowały?

Prawo do posiadania broni to temat, który od zawsze budził sporo kontrowersji. Jej zwolennicy uważają, że jest to coś naturalnego i nie powinno wywoływać żadnych kontrowersji. Przeciwnicy twierdzą natomiast, że liberalizacja może prowadzić do zwiększonego zagrożenia utraty życia. W ostatnich latach osób, które broń posiadają jednak przybywa.

Jak wynika ze statystyk policyjnych za 2020 rok. Najwięcej wydanych pozwoleń w Małopolsce dotyczyło broni kolekcjonerskiej - 598, przy czym w 29 przypadkach wydano decyzję odmowną. Na kolejnych pozycjach uplasowały się bronie sportowe (322 decyzje pozytywne, przy 4 odmowach) i łowieckie (238 pozytywnych i 4 odmowy).

Zobacz także: Zapewnia bezpieczeństwo, a jednak ludzie się boją. O broni opinii kilka

Dużo mniejszą popularnością cieszy się broń szkoleniowa (tego typu pozwoleń wydano 6). Także statystyki broni do ochrony osobistej nie imponują swoją liczbą. W tym przypadku decyzji pozytywnych było 4. Zanotowano również 3 odmowy i aż 62 cofnięcia (najwięcej ze wszystkich rodzajów pozwoleń).

Co w przypadku ochrony osobistej jest najczęstszym powodem nie przyznania zezwolenia? Jak się okazuje na taką decyzję wpływa brak faktycznych okoliczności dostatecznie uzasadniających wydanie decyzji pozytywnej.

Zobacz także: O wojskowości i dostępie do broni palnej rozmawiamy z Pawłem Terebką

Tendencja w porównania z poprzednimi latami jest jednak zwyżkowa, co oznacza, że coraz więcej obywateli ma zezwolenie na broń. (m.pogwizd@sadeczanin.info, fot.: Archiwum sądeczanin.info).Dziękujemy za przesłanie błędu