Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
21/01/2021 - 15:35

Mimo śniegu, do wiosny niedaleko. Razem ze świętą Agnieszką odpalamy licznik

Kiedy nie było śniegu, zapanowała powszechna tęsknotą za zimą. Kiedy sypnęło śniegiem, a potem ścisnęło mrozem, zaraz zaczęło się narzekania i wyczekiwanie ocieplenia. No i mamy temperatury na plusie. Powoli robią się roztopy. Dla tych, którzy tęsknią za wiosną mamy dobre wieści. Dziś imieniny Agnieszki, a święta Agnieszka – tak mówi stare porzekadło – wypuszcza skowronki z mieszka.

Do wiosny już niedaleko. Wedle porzekadła już lecą do nas skowronki. Mówi się też, że na świętą Agnieszkę wychodzi woda na ścieżkę. To brzmi optymistycznie i pasuje do roztopów, które się zaczynają.

czytaj też Podusimy się. Zabrakło skali na sądeckim smogowym pyłomierzu! Powiało grozą

Kiedy początek wiosny? Ta astronomiczna przyjdzie w sobotę 20 marca, ta kalendarzowa dzień później, w niedzielę 21 marca. Skąd ta różnica?

Przypomnijmy, że data pierwszego dnia astronomicznej wiosny jest określona na podstawie równonocy wiosennej - występuje kiedy dzień i noc mają dokładnie taki sam czas trwania. po 12 godzin. Od tego momentu dzień jest coraz dłuższy.

Czytaj też Jak „służbowo” śmigać po stoku. Mimo zakazu otworzyli u nas stację narciarską  

W 2012 roku równonoc wystąpiła po raz pierwszy 20 marca, jednocześnie zmieniając datę astronomicznej wiosny w Polsce. Meteorolodzy zapowiadają ponadto, że od 2043 lub 2044  roku wiosna będzie rozpoczynać się już  19 marca. Na szczęście kalendarzowa data pierwszego dnia wiosny nie zmieni się i zawsze przypadać będzie na 21 marca.

Skoro świętą  Agnieszka wypuściła dziś skowronki z mieszka, pora odpalić wiosenny licznik. Zostało jeszcze tylko 59 dni.([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu