Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 lutego. Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja
12/11/2019 - 11:35

MMC Brainville prędzej się rozpadnie niż trafi w ręce samorządu. Syndyk ma plan

W ślad za nowelizacją ustawy prawo upadłościowe Miasteczko Multimedialne już nigdy nie trafi w ręce samorządu. Teraz można je już tylko sprzedać, albo czekać aż budynek się rozsypie. Jednak syndyk Witold Kadłuczka próbuje właśnie wprowadzić plan awaryjny.

O tym, że był chętny do zakupu MMC Braiville od ręki pisaliśmy szczegółowo w publikacji Czy wydarzy się biznesowy cud? Jest kupiec na Park Technologiczny Brainville
Jednak rada wierzycieli nie była zainteresowana ofertą i podjęła decyzję by ogłosić kolejny przetarg znów z niższą kwotą wywoławczą za całość majątku – nieruchomość plus wyposażenie. Choć wszystkie poprzednie przetargi, a było ich już kilka, kończyły się zupełnym fiaskiem. Dlaczego? Choćby dlatego, że jedna ustawa daje nabywcy gwarancję, że kupuje majątek bez obciążeń i jednocześnie pozwala by obciążyć go długami wobec instytucji państwowych. W tym wypadku kluczową rolę pełni Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która przyznała wielomilionową dotację na budowę i wyposażenie Miasteczka.

I choć PARP przed pozostałymi członkami rady wierzycieli deklarował, że swoich roszczeń dochodzić nie będzie, to nigdy taka deklaracja nie znalazła odbicia w formalnym dokumencie. Jednym słowem pat na całej linii.

Zobacz też: MMC Brainville: pycha kroczy przed upadkiem? Co tu naprawdę jest? [WIDEO]

Co na to syndyk Witold Kadłuczka? Zaskarżył uchwałę o zorganizowaniu kolejnej licytacji a gdy zapadnie decyzja sądu w tej sprawie złoży wniosek o wystawienie na sprzedaż samego budynku za kwotę 20 milionów netto. Co z tego będą mieli wierzyciele upadłej spółki MMC Brainville a jest ich już około 100? Szansę na to, że uda się w ogóle cokolwiek sprzedać. Przy czym jeśli syndyk sprzeda budynek a ten, co go kupi nie będzie zainteresowany kontynuacją działalności związanej z multimediami, zostanie całe wyposażenie np. serwerownia za 14 mln, studio nagraniowe, sprzęt do obróbki obrazu jakości 4K w czasie rzeczywistym.

Co się z nim stanie? Z miejsca może go przejąć PARP. Wszystkie decyzje w tej sprawie powinny zapaść jeszcze w tym miesiącu.

Dlaczego we wprowadzeniu mówiliśmy o możliwości przekazania budynku samorządom? Bo jeszcze do niedawna ustawa prawo upadłościowe mówiła o tym, że jeśli nie będzie chętnych do zakupu MMC Brainville to nieruchomość może zostać przekazana samorządowi wojewódzkiemu, powiatowemu lub władzom Nowego Sącza. Jednak ten zapis w ostatniej nowelizacji ustawy całkowicie wycofano.

Temat będziemy śledzić na bieżąco.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020