Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 8 grudnia. Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
01/10/2023 - 18:40

Na scenie wskrzesili coś, czym Górale Czarni trudnili się od pokoleń. Tratwa zrobiła furorę [ZDJĘCIA]

Sięgnięcie do zakorzenionej z dziada pradziada tradycji przyniosło w tym roku Zespołowi Regionalnemu „Dolina Popradu” z Piwnicznej – Zdroju – GRAND PRIX III Festiwalu Lachów i Górali. Program „Na flisie”, jaki zaprezentowali okazał się bezkonkurencyjny.

Był zdaniem festiwalowego jury innowacyjny, świeży, pokazujący coś nowego, coś, czym Górale Czarni trudnili się od pokoleń. Tym czymś było flisactwo. Jeszcze sto lat temu drewniane tratwy z flisakami pływały po bystrym Popradzie.

Czytaj także: Ten mural upamiętnia w Nowym Sączu Jana Bukowskiego. Zajrzyjcie do kościoła św. Kazimierza [ZDJĘCIA]

Program „Na flisie” zrobił podczas III Festiwalu Lachów i Górali prawdziwą furorę. Program ten przyszło obejrzeć wielu mieszkańców Piwnicznej – Zdroju. Byli wśród nich również i potomkowie flisaków, którzy prawie wiek temu przedzierali się przez bystrza tej górskiej rzeki.

Program prezentuje moment wyruszenia na flis flisaków z Piwnicznej. Montaż tratwy, pożegnanie i wypłynięcie na Poprad z elementami inicjacji młodego flisaka, wyruszającego na flis po raz pierwszy.

Autorką scenariusza i reżyserką widowiska jest poetka, pisarka i regionalistka z Piwnicznej, Wanda Łomnicka-Dulak. Warto dodać laureatka konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora.

W przygotowaniu przedstawienia pomagał Zbigniew Samogranicki. Choreografią zajęła się Katarzyna Sikorska-Tomasiak.

Furorę zrobiło nie tylko opowiadanie o flisowaniu Górali Czarnych po Popradzie, ale także specjalnie zrekonstruowana na potrzeby programu sześciometrowa, drewniana tratwa. Wykonali ją bracia Jan i Andrzej Tomasiakowie z Suchej Strugi.

Czytaj dalej - TUTAJ

Na scenie wskrzesili coś, czym Górale Czarni trudnili się od pokoleń. Tratwa zrobiła furorę [ZDJĘCIA]
Sięgnięcie do zakorzenionej z dziada pradziada tradycji przyniosło w tym roku Zespołowi Regionalnemu „Dolina Popradu” z Piwnicznej – Zdroju – GRAND PRIX III Festiwalu Lachów i Górali. Program „Na flisie”, jaki zaprezentowali okazał się bezkonkurencyjny.Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu